Anasayfa Hakkımızda

Hakkımızda

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

Uzman Psikolog Beyhan BUDAK

Eyvah Boşanıyorum”  17 Şubat 2010 tarihinde Uzman Psikolog Beyhan BUDAK tarafından  kurulmuştur. ”

Eyvah Boşanıyorum’un kuruluş hikayesini Uzman Psikolog Beyhan BUDAK’tan dinleyelim: Psikolog olarak çalışmaya başladığım yıllarda boşanma olgusunun ciddi boyutlara ulaştığını ve birçok insan için ciddi anlamda problemler oluşturduğunu biliyordum ancak özel olarak ilgimi hiç çekmemişti. Boşanma bana göre herhangi bir problemdi. İlk zamanlarda  boşanma olgusuna bakış açımı bu şekilde özetleyebilirim.

Gelelim kuruluş hikayesine. 2008 yılında eşimle birlikte  maddi ve manevi şartların olgunlaştığına karar vererek evlenmeye karar verdik. Yaklaşık bir yıllık nişanlılık süresinin ardından evlenebildik. İlk başlarda herşey çok güzel giderken yavaş yavaş bir takım problemler sebebiyle aramızda gerginlikler çıkmaya başladı. Daha sonra minicik problemlerin iki kişi arasında hallolmasını beklerken , olaya birçok kişi (tabiiki de aileler) dahil oldu ve o minicik dediğimiz olaylar kocaman oldu. Evliliğimizin 6. ayında sert bir tartışmanın ardından ayrılmaya karar verdik. Eşim ailesinin yanına gitti ve bir süre sonra boşanma davası açıldı. Ayrılık sürecinde iki kere mahkemeye çıktık.

Bu ayrılık sürecinde boşanma kavramı benim için anlam değiştirdi. Eskiden benim için sadece kuru bir kavram olan boşanma kanlı canlı bir şekilde karşımdaydı. Bu süreçte internette bu konu hakkında yaşanmış hikayeler, kadınların ve erkeklerin ayrı ayrı olaylara bakış açıları, boşanma hukuku hakkında yazılmış neredeyse herşeyi okudum.  Ve bunlar olurken birşey dikkatimi çekti. Herkes maddi kayıplardan, hukuki olaylardan bahsediyordu. Boşanmanın psikolojik yönü çok ağır olmasına rağmen bu konu hakkında yazılanlar çok kısıtlıydı.

Bu arada ben  bazı hukuki forumlarda psikolog kimliğimle boşanmanın psikolojik yönüyle ilgili sorulara cevap vermeye başladım. Daha sonra sorularla başedemeyince bu durumun ne kadar büyük bir ihtiyaç ve eksiklik olduğunu farkederek  kendim bu konuda birşeyler yapmaya karar verdim.

Bir akşam otururken Eyvah Boşanıyorum ismi geldi aklıma. Bu ismi birkaç kişiyle paylaştığım zaman Eyvah vurgusunun olumsuz olduğunu bazı durumlarda boşanmanın çok olumlu olabileceğini söylediler. Ancak bana göre  insanoğlu belirgin koşulları ve güven duygusunu seven bir canlı türü. İnsanlar ev değiştirirken bile huzursuz olabilirken bir ömür yaşamak üzere evlendiği insandan en olumlu koşullarda dahi ayrılsa bile bu durumdan olumsuz olarak etkilenecektir. Dolayısıyla bu durumu tanımlama açısından Eyvah kelimesi çok uygun düşüyordu. Zaman beni haklı çıkardı diyebilirim; gördüğüm yüzlerce boşanan insan her türlü koşulda (süresi ve etkisi farklı olmak üzere) bu süreçten olumsuz etkileniyor.

Motivasyonum çok yüksekti, isim de hazırdı tek iş web sitenin kurulumuydu. Bu konuda da birkaç arkadaşımdan yardım alarak Eyvah Boşanıyorum’u kurdum. Gerisi çorap söküğü gibi geldi.

Benim kişisel öyküme devam edelim; 7 aylık bir süre sonrasında biz eşimle barışmaya karar verdik. Barışma sürecinde eskiden yaptığımız hataları tespit edip yeni evliliğimizde (ben her zaman tekrar barışma sonrasına yeni evliliğimiz dedim) bu hataları tekrarlamamak için elimizden gelen bütün gayreti göstermeye söz verdik. Bugün geldiğimiz noktada ikimizin de sözümüze sadık kaldığımızı görüyorum.

Şu an 3 yaşındaki kızımızla birlikte mutlu bir aileyiz. Geriye dönüp baktığımda iyi ki bunlar olmuş iyi ki bunları yaşamışım diyorum. Çünkü bu olanların bana kazandırdığı  çok önemli iki şey oldu: Birincisi evlilik ve boşanma psikolojisi konusunda Türkiye’de çok ciddi bir ihtiyacı karşılayan Eyvah Boşanıyorum’u kurmamda ilham kaynağı oldu. İkincisi ise insanlar boşanma sürecinde dahi olsalar bile gerekli motivasyon olduğu zaman evlilikler kurtulup mutlu evlilikler oluşabiliyor. Şu anda profosyonel olarak evlilik terapisi yapıyorum. Çalıştığım çiftlerde ilk dikkat ettiğim şey şikayet mi ediyorlar yoksa sorumluluk mu almak istiyorlar. Herkes evliliği için herşeyi yapmaya hazır olduğunu söyler ancak çok az kişi karşı tarafı suçlamaktan kendi üzerine düşeni yapmaya fırsat bulabilir.

Eyvah Boşanıyorum’u sorunlar yaşayan ancak gerekli emeği verip bu sorunları aşabilen çiftlere ithaf ediyorum.

 

Sitemiz kurulduğundan bu yana birçok profesyonel (psikolog,avukat) sitemizde konu ile ilgili görüşlerini ve yazılarını paylaşmış ve paylaşmaya devam etmektedir. Ayrıca uzmanlarımızın yanı sıra okurlarımızın yazılarını da “Sizden Gelenler”  bölümünde yayınlamaktayız. Sitemizin kuruluşundan bu yana geçen, neredeyse 2,5  yıllık süreç zarfında  sitemizi günlük 2000 ziyaretçinin takip etmesi ve  ziyaretçilerimizin sitemize yaptıkları binlerce yorum, çabalarımızn ekranın öbür tarafında karşılık bulduğunu göstermektedir.

Sitemiz, hiçbir maddi kaygı ve ticari amaç taşımamaktadır. Tek derdimiz, evlilik sorunları, boşanma psikolojisi ve boşanma-çocuk konularında aydınlatıcı bilgiler vermektir.

Hayatta belki de en zor şeylerden birisi, iki farklı insanın bir araya gelerek, aynı evde yaşaması, ortak kararlar alması.Düşünün bir kere, farklı ailelerde, farklı okullarda, belki farklı şehirlerde, farklı arkadaşlar edinerek büyüdük, bu yaşa geldik.Ve bir gün birisiyle hayatımızı birleştirmeye, bir olmaya, bir aile olmaya karar verdik.Karşımızdaki insanla aynı evde yaşamaya başlayınca, anlayacağız karşımızdaki insanın bizden ne kadar farklı olduğunu.Bazen birlikte yaşamanın ve ortak bir hayat sürmenin ne kadar zor olduğunu.

Aslında iki insanın, ortak bir yaşam sürmesi ve bir aile olması çok zor görünüyor olabilir.Ama evliliği değerli ve kutsal yapan durum da bu zaten.Evliliğimizin ilk yıllarında, çok sorun yaşayabiliriz.Ama her sorunun, aynı zamanda evliliğimizi geliştirecek bir fırsat olduğunu da keşfedersek, daha emin adımlarla yol alabiliriz
Bazen de, evlilik bambaşka mecralara sürüklenebilir, belki sevmediğiniz bir insanla zorla evlendirildiniz, belki severek evlendiniz ama artık o sevdiğiniz insandan eser yok, belki eşiniz size ve çocuğunuza dayanılmaz işkenceler yapıyor, belki de evlilik ve eşiniz beklentilerinizi karşılamıyor ve sizi mutsuz ediyor.Bunlar bir evliliğe dair ilk akla gelen sorunlardan bazıları.

Çeşitli sorunlardan dolayı, artık evliliğinizi sürdürecek gücü kendinizde bulamıyorsunuz, evliliğinizi kurtaracak her şeyi yaptığınızı düşünüyorsunuz ve boşanmaya karar verdiniz.Ya da siz her şey yolunda gidiyor diye düşünürken, bir üçüncü kişinin varlığından haberdar oldunuz ve boşanmaya karar verdiniz.Belki de siz evliliğinizin yeterince iyi olduğunu düşünürken, eşiniz sizinle aynı fikirde olmayıp, sizden ayrılmak istiyor.

İnsanlar boşanma sürecinde var olan koşullar gereği hep maddi konularda, ne kazanıp ne kaybedeceklerine odaklanıyorlar belki de haklı olarak.Fakat boşanma sürecinde her iki taraf ve çocuklar manevi olara çok şey kaybedebilirler.Boşanma süreci, eşler ve çocuklar açısından, çok önemli ve kırılgan bir dönemdir.Eşler ve çocuklar boşanma öncesinde, boşanma davası esnasında ve boşanma sonrasında birçok psikolojik problemle karşılaşabiliyor.Kişilerin bu aşamaları en az zararla atlatabilmeleri için psikolojik destek almaları onlar için çok faydalı olacaktır.Fakat ülkemizde, herkesin maddi imkanları, psikolojik destek almaya müsait olmayabiliyor.

Hayatınıza “değer”  katabilmek ümidiyle…
Uzman Psikolog Beyhan BUDAK Kanal B Sormak Gerek

Uzman Psikolog Beyhan BUDAK Kanal A İşte Haber

 

Uzman Psikolog Beyhan BUDAK

İletişim: Fenomen Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi
Uğur Mumcu Cad. No: 75/6 Çankaya-Ankara
Telefon: 0312 446 40 76
E-Posta: beyhanbudak@gmail.com