Anasayfa Boşanma ve Çocuk Annelik Başkadır Babalık Başka!

Annelik Başkadır Babalık Başka!

Yazar: Necil Beykont

Bazı boşanmış annelerin, bazen kendilerini acındırarak, bazen de gururlanarak şu klasik cümle kalıbını kullandıklarını mutlaka duymuş veya okumuşsunuzdur:
“Ben çocuğuma hem anne, hem de baba oldum!”

Düşünce yapısı böyle olan bir anne tarafından yetiştirilmek elbette o çocuğun talihsizliği.
Bu yapıdaki bir düşüncenin hangi sebeplerle geçersiz ve sağlıksız olduğuna gelince, şunları söyleyebiliriz;

Babaların, çocukları ile ilişkilerini annelerden farklı yürüttükleri artık bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek.

1. Babalar, çocuklarının uzun vadede gelişimi ile daha ilgili ve onların bağımsızlıklarını kazanmalarına daha çok duyarlıdır.
2.Babalar daha fazla risk alabilir. Çocuklarına tehlikeli spor dallarını sevdirmeye çalışmak, zor koşullara alıştırmak gibi.
3.Anne ve baba hayata farklı açılardan bakar. Çocuk hem anne, hem de babaya sahip olduğunda daha dengeli bir sosyal çevre geliştirebilir.
4.Baba bir durumun nasıl göründüğünle değil, fonksiyonu ile daha çok ilgilidir. Eğer söz konusu olan bir araba seçmekse, baba motorla ilgilenirken anne arabanın estetik görüntüsüne önem verir. Babasız büyüyen bir çocuk bu dengeyi kuramaz.
5. Babanın çocuk için en belirgin katkısı, ona erkek bakış açısını kazandırmasıdır. Sadece kadın tarafından büyütülen bir çocuk dünyaya ön yargılı bir bakış açısı ile bakabilir. Anne yanında büyüyen çocukların erkeklere özgü ilgi alanı, erkeksi bakış açısı, erkek davranış biçimi çok kısıtlıdır. Çocuklar daha fazla konuda bilgi almak yerine azı ile yetindiklerinde, gelişimleri kısıtlanır ve geleceği kavrayamazlar. Anne ve baba çocuklarına iki ayrı dünya sağlarlar ve ikisi de önem taşır. Bundan yoksun olduklarında gelişmeleri için gerekli olan dengeyi kuramazlar.
6. Erkek genellikle baskın ve iddialıdır, oysa bir kadın huzuru ve barışı korumaya daha çok önem verir. Çocuk bu iki tutumu da öğrenip, dengeli davranma yeteneği geliştirebilmelidir. Kendini ezdirmeyecek kadar baba tutumu, saldırgan bir kişilik oluşturmayacak kadar anne tutumundan oluşan bir denge kurabilmelidir.
7. Anne ve babanın iletişim kurma şekli de farklıdır. Anne çocuğunu sabırla sonuna kadar dinleyerek içinde bulunduğu psikolojiyi anlamaya çalışırken, baba konuşmayı kısa tutup hemen çözüme geçmek ve akıl vermek ister.
8. Anneler çocuğun dış görünümü ile çok ilgilidir. Baba ise çocuğun performansına önem verir. Bir baba çocuğunun maçı kazanıp kazanamayacağı ile ilgiliyken, anne çocuğun maç esnasında iyi görünüp görünmediğine dikkat eder. Anne çocuğun üstü başı temiz mi diye düşünür. Baba giysi sıcak tutuyor mu diye merak eder.
9. Bir babanın çocuğun hayatında yer alması, çocuğun kişilik yapısı geliştirmesi için çok önemlidir. Babasız büyüyen bir çocukta derin bir reddedilmişlik duygusu gelişir. “Neden babam için önemli olmadım?” sorusu, onun kendisini değersiz hissetmesine sebep olur.
10. Çocuk kim olduğunu bilmek, kendisini bütün hissetmek için modellere ihtiyaç duyar. Anne, ebeveyn modeli olarak elbette önemlidir. Ancak, çocuğun aynı oranda kimlik, karakter, yetenek modeli olarak bir babaya ihtiyacı vardır.
11. Baba çocuğun geçmişi ile arasında bir köprüdür. Çocuk kimliğini oluşturabilmek için babasını tanımak zorundadır. Evlat edinilmiş çocuklar sıklıkla köklerini araştırır. “Nereden geldim, babam nasıl biriydi?” soruları onlarda takıntı halini alır. Kimlik tanımlaması çok önemlidir ve çocuğun köklerini öğrenebilmesi için bir babaya sahip olması şarttır.
12.Çocuğun okul etkinlikleri ile ilgilenen babalar, ona sosyal destek vermiş olur. Baba-kız dans etmek, baba-oğul maça gitmek gibi beraberlikler babanın özel rolünü vurgulayan etkinliklerdir. Çocuk yenilgiye uğradığında veya başarısız olduğunda da babanın desteğine ihtiyaç duyar. Bu konuda anne de önemlidir ama babanın konuya farklı yaklaşımı çocuğa büyük destek verir. Daha çok çaba göstererek, yeniden denemek için babanın cesaretlendirmesine ihtiyacı vardır.

Liste uzayıp gidiyor. Önemli olan çocuğumuzun hem anneye, hem de babaya eşit derecede ihtiyacı olduğunun ve yerlerimizin hiç kimse tarafından doldurulamayacağının farkında ve bilincinde olmamız.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Akıl Küpü Çocuk Gelişimi 14 Mayıs 2011 - 12:01

Çok güzel bir yazı hazırlamışsınız, yazınızda da belirttiğiniz gibi boşanmış ailelerin çocukları maalesef ki dengesiz oluyorlar veya ailede baba ilgisizse yine aynı durum oluşabiliyor. Teşekkürler.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !