Anasayfa Çocuk Psikolojisi Babanın Çocuk Gelişimine Etkisi

Babanın Çocuk Gelişimine Etkisi

Yazar: Editör

Çocukların babalarıyla yakın ve sıcak ilişkileri olduğunda psikolojik olarak daha uyumlu, okulda da daha başarılı oldukları, daha az antisosyal davranışlarda bulundukları ve yaşam boyunca akranlarıyla daha iyi ilişkiler kurdukları gözlenmiştir. Bir baba çocuklarıyla ne kadar temas halindeyse, çocuğun zekasının, başarısının, olgun sosyal davranışlarının ve toplumsal cinsiyet basmakalıplarına dair esnekliğinin o kadar yüksek olacağını öne sürülmüştür. Hem anneye, hem de babaya olan bağlanmanın sağladığı genel güvence hissinin olumlu arkadaşlık nitelikleriyle istatiksel düzeyde anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur; babanın varlığı ise arkadaşlık çatışmalarını azaltmada önemli bir faktör olarak ortaya çıkmıştır.

Babanın çocukla ilgilenme derecesi, çocuklarıyla zaman geçirmesi de çocuk gelişimi üzerinde etkilidir. Çeşitli araştırma babaların anneler oranla çocuklarıyla çok daha az vakit geçirdiğini ortaya koymuştur. Araştırmacılar, çocukla geçirilen zamanın etkilerini incelemiş, 5 ile 18 yaşındaki çocukların hem okuldaki, hem de evdeki davranış sorunlarını ele almıştır. Araştırma sonuçları babanın ilgisi arttıkça çocuklarda ortaya çıkan davranış sorunlarının sayıca azaldığını göstermiştir.Bir başka araştırma sonucu ise, babaların erkek çocuklarına yönelik davranışlarının kalitesinin erkek çocuklarının zeka testlerindeki performansı üzerinde büyük etkisi olduğunu göstermektedir.

alıntı: açev; baba destek programı değerlendirme raporu

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

Betty 04 Şubat 2012 - 17:03

Merhabalar,

4,5 yaşında bir oğlum var. Babasına oldukça düşkün. Ev içerisinde sürekli bir didişme olmadığı halde ara sıra yapılan kavgalar oldukça şiddetli oluyor. Şiddet yok ancak ses yükselmesi şeklinde bu tartışmalar. Aramızdaki saygı çok azaldığı için boşanmayı planlıyoruz ancak baba ayrı bir şehirde yaşayacak. Dolayısıyla oğlumu görmeye -belki- ayda bir gelebilecek. Şu anda birkaç gündür görmüyor olmasına rağmen sürekli nerde diye sormaya başladı. Bu süreçte nasıl bir yol izlemeliyim? Öylesine uyumlu, mutlu ve zeki bir çocuk ki kesinlikle bu süreçte olumsuz etkilenmesini istemiyorum:( Destek olabilirseniz sevinirim.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !