Anasayfa Evlilik Psikolojisi Aşk Bir Hastalık Mıdır?

Aşk Bir Hastalık Mıdır?

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

Aşk (ışk) kelimesinin sözlük anlamı, “sarmaşık” demektir.Bahçeye düşen sarmaşık tohumu,nasıl bütün bahçeyi sarıp sarmalar,hatta dışarı taşarsa; gönüle düşen aşk tohumu da bütün bedeni sarıp sarmalar.Oradan etrafa yayılır.

Nice fidanlar, serviler,çınarlar bir sarmaşık tarafından sarılınca gitgide sarmaşık dalları arasında görünmez oluyorsa, aşk sarmaşığı da insan fidanını öyle kaplayıp görünmez ve yok eder.

Sarmaşığın özelliği;sarıldığı ağacı içten içe kurutması, bitirmesi, sonunu hazırlamasıdır. Aşk da insanı sarınca,onu içten içe eritip yok eder. Dıştan görünen yalnızca aşktır ve aşkı da çevresini göremez olur.Çünkü sarmaşık onu öyle çevrelemiştir ki; dışarıda olup bitenleri ne duyar, ne görür;hatta duymak da görmek de istemez. Aşka tutulan ağaçta,artık bütün buyruklar sarmaşık tarafından verilir ve âşık, “herkesi kör;dört yanı duvar sanır”. Dıştan bakanlar,onun sarmaşığını görürler;ama ağaç,sarmaşıktan fırsat bulup çevresini göremez.

Sarmaşık,nasıl hızlıca büyüyüp ağacı kaplarsa, aşk da öyle hızlı gelişir ve âşık daha sabahtan akşama varmadan aşk sarmaşığıyla sarılıp geceyi onun koynunda geçirir.”(Kitab-ı Aşk, İskender Pala)

Yukarıdaki alıntı genel anlamda aşkın doğasından bahsediyor.İkili ilişkilerin birçok şekli olabilir.İnsanlar aşık olduklarını, sevdiklerini ya da alışkanlıklarını olduğunu düşündükleri için biriyle birlikte olabilir, yaşayabilir.

Genel geçer en çok kabul gören ilişki biçimi “aşk”tır.Peki gerçektenaşk en sağlıklı ilişki biçimi midir?

Aslında durum pek de göründüğü gibi değil.Aşka dair dinlediğimiz müzikler, izlediğimiz filmler ve okuduğumuz kitaplar hep aşkın insanın başına birden ve ansızın geldiğini, kurbanını yıldırım çarpmışa çevirdiğini söyler.Peki uzun vadeli bir ilişkiyi ya da evliliği sürdürmek için yeterli enerjiyi sağlar mı?

Aşkın Olumlu Önyargıları Vardır…

Aşık olan insan belki de karşısındaki insanı tam anlamıyla tanımadan, onu hayalindeki ideal sevgiliye dönüştürür.Nasıl ki, idealindeki insan kusursuzdur, gerçekte aşık olduğu insan da öyle olmalıdır.Ve belirli bir süre geçtikten sonra aşık kişi, karşısındaki kişiyi gerçekten kusursuz zannedebilir.

Kişi, aşık olduktan sonra tarifi mümkün olmayan haller yaşar.Gerçekten güzel ve tarifi olmayan duygulardır bunlar.Aşk devam ettiği sürece, aşık sevdiğinin hiçbir kusurunu görmez veya göremez.

Ama aşık olduğunuz kişiyle hayatınızı birleştirmeye, birlikte bir ömür geçirmeye karar verirseniz, işler umduğunuz gibi gitmeyebilir.

Araştırmalar, aşkın yoğun halinin ömrünü 2 yıl olarak belirlemişlerdir.Ortalama 2 yıldan sonra aşk eski coşkuyu vermez ve yavaş yavaş sönebilir.

Aşk Bittiği Zaman Gerçekle Yüzleşirsiniz…

Aşkınızın o eski coşkusunu artık hissetmiyorsanız, aşık olduğunuz insanın kusurları ya da kötü huylarını farketmeye başladıysanız ve bu durumu rahatsız edici buluyorsanız, aşkınız yavaş yavaş bitmekte demektir.

Çoğu çift bu aşamadan sonra çok büyük sıkıntılar yaşamakta hatta boşanmaktadır.En başta beklentiler ve duygular “eşin” mükemmel olduğu yönünde olduğu için sonrasında hayal kırıklığı yaşamak kaçınılmaz olabilir.Birgün eşinizin diş macununu ortadan sıkmasından bile rahatsız olduğunuzu farkedebilirsiniz.Ben bu insana mı aşık oldum demeniz mümkündür.

Evlilik Aşkı Öldürmez, Evlilik Olmasa da Aşk Ölecektir Zaten…

İster evlenin, ister evlenmeyin, eğer bir kişiyle uzun süredir ilişki yaşıyorsanız, her ilişkide olduğu gibi, bu ilişkide de bazı kurallar, sıradanlıklar, alışkanlıklar ve sorumluluklar olacaktır.Dolayısıyla bu durum, her uzun ilişki için kaçınılmaz olduğu için, evlenmeseniz de aşk bitmeye mahkumdur.

Aşka Sağlıklı ve Kalıcı Bir Alternatif: “SEVGİ”

En başta “aşk ile sevgi arasında ne fark var ikisi de aynı değil mi?” demeniz mümkündür.Ama doğası itibariyle çok farklı iki duygudur aşk ve sevgi.

Aşk kendiliğinden oluşurken, sevgi kendiliğinden oluşmaz.Zamanla birlikte, üstüne ciddi emekler harcanarak oluşturulmuş bir birikimdir sevgi.Sevgi, koşulsuz kabulü içinde barındırır.Karşınızdaki olduğu gibi kabul eder olduğu gibi seversiniz.Seven bir insan, karşındaki kişinin de bir insan olduğu ve her insan gibi onun da kusurları olduğunu bilir.Onu kusurlarıyla sever.Sevgi aynı zamanda içinde saygıyı da barındırır.Ne yaşanılırsa yaşansın, ne kadar büyük tartışmalar yaşanırsa yaşansın, kişiler saygıyı elinden bırakmaz.

Sevgi, Karşısındakinin Farklı Olduğunu Bilir, Onu Değiştirmeye Çalışmadan Öylece Sever..

Sevgi, istikrarlı bir duygudur.Ömrü iki yılla ya da daha fazlasıyla sınırlı değildir.Sevgi, karşıklı ilişkilerin doğasını baştan kabullenmiştir.Bazen ilişkinin için alışkanlıklar olabileceği gibi süprizler olabileceğini de kabul eder.Sevgi, sabırsız değildir, beklemeyi bilir.

Aşk ani ve gelip geçici bir mutluluk gibiyken, sevgi kalıcı bir huzur hali gibidir.Aşk deli dalgalar gibiyken, sevgi sakin ve berrak bir su gibidir.

Bu yazımızda genel olarak aşkın ve sevginin özelliklerinden bahsettik.Bu konuyla ilgili bir sonraki yazıda, evlilik içinde sevgiyi oluştumak hakkında yazacağım.Hoşçakalın…

Ayrınıtlı Bilgi İçin Psikolog Beyhan Budak
E-Posta: beyhanbudak@gmail.com

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

burhan 04 Aralık 2010 - 22:46

ben birini sevdim ama adı aşkmıdır bilmiyorum ama hiç aklımdan çıkmıyor unutmak istiyorum çünkü karşımdaki her ne yaptıysam sevgimi ve ona olan bağlılığımı göstersemde onu kendime bağlıyamadım
ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin……

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !