Anasayfa Boşanma ve Çocuk Aşama Aşama Boşanma ve Çocuk

Aşama Aşama Boşanma ve Çocuk

Yazar: Psikolog Beyhan Budak


Boşanma, bütün çocukları aynı şekilde etkilemeyebilir.Çünkü her ailenin kendi içinde sistemleri, olayları değerlendiriş şekli ve boşanma biçimi birbirinden çok farklıdır.Boşanmanın çocuklar üzerindeki etkileri, ana hatlarıyla 5 aşamadan geçer.Bunlar:

Boşanmayı İnkâr: Bu aşamada çocuklar, anne ve babasının ayrılacağını öğrenirler. Fakat gerçekle yüzleşmek istemeyebilirler. Çünkü karşılarında duran gerçek, onların kabul etmek istemeyeceği türden bir gerçektir. Anne ve babalar bu aşamada, çocuklarına, uygun bir şekilde boşanmayı açıklamalı ve sabırlı olmalıdırlar.

Boşanma Durumunu Yaratan Nedenler Kızma: Bu aşamada çocuk artık boşanma durumunu yavaş yavaş anlamaya başlamıştır. Boşanma çocuk tarafından olumsuz olarak algılandığı için, doğal olarak boşanmanın sebeplerine karşı öfke hissedebilir.Bu öfke, ebeveynlerden birisine, akrabalardan birisine ya da çocuğun kendisine yönelik olabilir.

Anne ve Babayı Birleştirme Çabaları: Çocuk içinde bulunduğu, dünyayı tanıdığı ortamı kaybetmemek için elinden geldiği müddetçe anne ve babayı birleştirmeye çalışabilir.Birleştirme çabaları, sözel olarak istek şeklinde olabileceği gibi, bazen de dolaylı yoldan çabalarla olabilir.Çocukların birleştirme çabalarına, bazen, anne ve babalar da zemin hazırlayabilirler.Ebeveynler, çocuğun bu durumu kabullenemeyeceğini düşünerek, her zaman açık bir kapı bırakmak isteyebilirler.Fakat bu durum, çocukların üzerinde olumsuz etki bırakabilir.Boşanma kararı verildikten sonra, çocuğa yeniden başlama konusundan ümit verilmemeli, bu konuda net olunmalıdır.

Depresyon: Ne yaparsa yapsın, anne ve babasını birleştiremeyeceğini anlayan çocuklar, bazen, ümitsizliğe kapılıp, depresif duygu durumu yaşayabilirler.Bu durum başlangıç aşamasında, bilinçli ebeveyn tutumlarıyla aşılabilir.Fakat, çocuğunuzda ciddi depresyon belirtileri görüyorsanız kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız.

Boşanmayı Kabullenme:Yaşanan her türlü şeyden sonra, çocuklar boşanmayı yeterince açık ve net değerlendirebilirler.içinde bulundukları durumu anlayıp, geleceklerini ve statülerini bu duruma adapte ederler.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !