Anasayfa Sizden Gelenler Anneler Gününe Özel- Teşekkürler Anne

Anneler Gününe Özel- Teşekkürler Anne

Yazar: Meriç Gizem KOYUTÜRK

Sevgili Anneciğim,

Aynaya baktığımda tam da görmek istediğim kişi olabilmeyi senden öğrendim. Her zaman, her yerde ve her koşulda, durum ne olursa olsun kendin gibi görünmenin önemini her fırsatta vurguladın, gösterdin bana. Başkasının, özellikle de bir erkeğin yarattığı kişi olmak yerine olduğum gibi kabul edilebilmeyi amaçlayıp yaşam biçimimi buna göre şekillendirmem bundan. Bana hayatımın felsefesini oluşturan “Neysen o ol!” sözünü yaşatarak öğrettiğin için çok teşekkür ederim.
Küçük bir kızken de serpilip genç bir bayan olduğum şu süreçte de kendi ayaklarının üstünde durmanın bir bayan için çok önemli olduğunu hayatın içinden örneklerle gösterdin, anlattın bana. Küçükken anlamıyordum, genç kızken “ben bilirim” e vuruyordum, şimdiyse kendi ayaklarımın üstünde durabilmek için bütün çabam. Maddi özgürlüğümü kazanıp kimseye boyun bükmemek, kimseye tamah etmemek, ileri de birilerinin eline bakmamak için çabam. Belki de şimdinin Türkiye’sinde çoğu kadının yaşadığı dramın bir karesi olmamak için… Evet, babamla boşanma kararınız her ne kadar yıkıcı, üzücü olsa da mahkeme sonrası hafızamda canlı kalan, yıllar sonra bugüne bile taşıdığım tek kare gördüğüm kararlı, sağlam, dimdik duran görüntün. Yaşanan ne olursa olsun güçlü durmanın önemini senden öğrendim, çok teşekkür ederim.
“Hayatınla ilgili kuralların, hedeflerin olsun ve asla kimse için onlardan ödün verme.” dediğinde ergenliğe yeni adım atan genç bir kızdım. Zaman içinde bu sözü yaşadıklarımla doğru orantılı olarak hayata geçirdim. Her birey gibi, değiştim ve değişmeye de devam ediyorum zaman ve koşul içinde; ama hedeflerimde yenilenmeler olsa da kurallarım ilk oluşturduğum gibi. İnsanın hayatında ilkelerinin olmasının önemini yaşayarak öğrendim, çok teşekkür ederim.
“Senin hayatınla ilgili şeyleri senden öğrenmek isterim, başkalarından değil.” sözünün önemini yaşadığım olumsuz olaylarda en büyük destekçim ve dayanağım olduğunda senden aldığım güçten; yaşadığım tüm güzelliklerde de mutluluğuma mutluluk katan varlığından öğrendim. Ne yaşarsam yaşayayım, hayatımla ilgili aldığım önemli tüm kararlarda (kimine göre acele verilmiş kararla kimine göre gözü karalığım yüzünden aldığım soyadı değişikliği kararını alıp uygulamamda olduğu gibi) ve ilerlemeyi tercih ettiğim tüm yollarda hayatımı kendim yönlendireyim diye kabullenici bir şekilde desteklerken, mütemadiyen sessizce yürüttüğün koruyuculuğun için çok teşekkür ederim.
“Amele bile olacaksan en iyi amele sen ol.” dediğinde tebessüm etmiştim. Şimdiyse yaptığın işi en iyi şekilde göğüslediğin zaman kazanıldığını yaşayarak, gözlemleyerek öğrendim. Gerçekten emek harcayarak, zaman harcayarak, dalaveresiz, yalansız iş yapıldığında gece yatağa huzurla girildiğini senden öğrendim. Yaptığım işe ben önem verdiğimde önemli sayılabildiğimi yaşayarak gördüm. Tebessüm ederken düşündüren, hayatın içinde bana kılavuzluk eden, bir nesile daha taşıyacağım eşsiz sözlerin, anlatımların için çok teşekkür ederim.
Beni dinlemek için hep zamanın olduğu gibi fikirlerime de önem verdin hep. Beni olgunlaştırırken kendini de değiştirip yeniledin. Benim fikirlerimin senin için önemli olduğunu vurgulamanı, ben mutlu olayım diye yaptığını düşünüyordum. Oysa insanın her yaşta kendinden çok küçük birinden bile öğreneceği şeyler olabiliyormuş, senden öğrendim. Şimdi kendi kararlarını dilediği gibi dile getiren ve düşüncelerinin, söylediklerinin arkasında kararlı duran bir bayan olmam ve benden küçükleri bile dinleyip hayatın akışında kaçırdığım yenilikleri kovalayabilmem bundan, çok teşekkür ederim.
Mutlu olmak için mutlu etmek gerekirmiş. Mutluluğun ise uzaklarda değil, bazen dışarıda tanımadığın küçük bir çocuğun gözlerinde olabileceğini de senden öğrendim. Çantanda hep şeker, balon olur bildim bileli. Yükte hafif pahada ederi çok olan duygular yaratabilmek için olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Küçük bir çocuğun yanında kimi zaman onun yaşına inebilmenin kimi zaman da onu büyük gibi değerlendirerek hareket etmenin beni küçültmediğini; ama bana çok büyük mutluluklar katabileceği gibi sağlam kişilikler, sevgiler yaratabildiğini de senden öğrendim, çok teşekkür ederim.
Beni, yetiştiğin gibi “Atatürk Çocuğu” olarak yetiştirdiğin için; bana Atamı sadece kitaplardan okumayıp hayatıma nakış işler gibi işlediğin için; inancın ve sevginin tüm engelleri aşabildiğini gösterdiğin; tarihimi unutmamayı; geçmişini göğüsleyip geleceğe kucak açabilen idealist, güçlü, kararlı bir bayan olmayı öğrettiğin için çok teşekkür ederim. Ve nerede olursam olayım kim olduğumu unutmamam gerektiğini aşıladığın için de…
Ve çok ama çok teşekkür ederim, beni ben yapan özellikleri baskı kurarak, kurallar koyarak değil, anlayışlı, hoşgörülü, sevgi dolu yaklaşımlarınla bana kazandırdığın; bana en yakın arkadaş olduğun gibi hayatımın bir numaralı seyircisi, en yakın dostum ve sırdaşım olan biricik abimi doğurduğun; hayatım boyunca ve bundan sonrası için de en mükemmel anne örneğim olduğun için…
Seni çok seven kızın Meriç Gizem…

(Biricik annem Neriman KOYUTÜRK’ e sevgilerimle…)

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

5 Yorumlar

NEROS 07 Mayıs 2011 - 20:32

CANCAĞIZIM;
Bana özel ama çok da güzel olan bu yazıyı;yüreğimin derinliklerinden hissedip göz pınarlarımdan özgürlüğe kavuşarak akıp giden gözyaşlarımla okudum.
02.07.2003 yılında doğum günümde yazdığın mektubun gibi bir kez daha beni onurlandırdığın ikinci mektubun oldu.Ne mutlu bana ki milyonlarca anne içinde iki kez ANNELİK TACI’nı evladımın yazılarıyla yüreğimin en derin köşelerine takıp onurlandım.Senin varlığın,her davranışın,her gülüşün beni onurlandırıp İYİ Kİ DOĞURMUŞUM…İYİ Kİ BENİM EVLADIMSIN dedirtiyor.
SENİN BÖYLE OLABİLMEN İÇİN ÖZEL BİR ÇABA HARCAMADIM.Olması gerekeni ve her annenin yapabildiklerini YAPTIM,YAŞATTIM VE DÜŞÜNDÜM.
Benim ne yapmak istediğimin çok önemi yoktu.O güzel ruh ve güzellikler senin içinde olduğundan; benim vermek istediklerimi sen doğru algılayıp,doğru özümsediğinden DOĞRU İNSAN OLMAYI BAŞARABİLDİN.
Evet daha önce de dediğim gibi ‘her ne olmak istiyorsan en iyisi sen olmalısın’ dileğimle yolun ve şansın açık olsun.
O GÜZEL KALBİNDEN ÖPÜYORUM.
ANNEN Neriman KOYUTÜRK

Cevapla
AYŞE TÜRKMEN 09 Mayıs 2011 - 08:46

vallahi hanginizi tebrik etsem bilemedim.
emek çeken harika. çekilen emekle şekillenen bambaşka bir harikalıkta.
demekki hamuru iyi olunca insanın ortaya çıkan üründe iyi oluyor.

kendimi düşündüm. benim kıızmda anlayacak mı beni, verdiğim emek teşekkür olarak dönecek mi? verdiğim emeği idrak edecek mi? sevecek mi yoksa her cumartesi duydugu nefret tohumlarına kanıp düşmen mı olacak?
sonra teyzemin sözleri geldi aklıma. boşver kızım demişti, sen kendin için evladın için, anne olduğun için yapıyorsn. anlarsa anlar anlamazsa anne olunca anlar. bakıyorum anne olmadan anlayan akıllı kızlarımızda var. çok mutlu oldum yalnız çocuk büyütem emekçi bir anne olarak. dilerim benim küçük kızımda sizinle aynı duyguları taşır. aynı duygularla bana sarılır, emeğime sahip çıkar. yoksa da teyzemin dediği gibi ne ala.

biz emekçi annelere kolay gelsin, sizi ve annenizi canı gönülden kutluyorum.
böyle yüekli bir anne kızla bir gün bir yerde sohbet etmek arzusuyla
sonsuz sevgilerimle.

Cevapla
Meriç Gizem KOYUTÜRK 09 Mayıs 2011 - 20:14

Teşekkür ederim Ayşe hanımcığım güzel düşünceleriniz için.
Eminim sizin minik kuzunuz şimdi kahkahalarıyla sizi rahatlattığı, varlığıyla size destek olduğu gibi biraz daha büyüyünce doğruyu yanlışı daha iyi ayırt edip yaşadıklarınızı daha iyi anlayacaktır ve sizin gibi bir anneye sahip olduğu için ve emeklerinize o da teşekkür edecektir, kıymetinizi daha iyi bilecektir. Şimdi yaşına uygun tavırlarla gösterebiliyordur bazen bir gülücük bazen bir öpücük bazen bir sarılma… Ama en önemlisi de gözlerinde anlatıyordur size olan minettarlığını. Biz yazılarınızla sevginizi çabanızı görebiliyorsak onun görmemesi imkansız.

Ne güzel olur keyifli bir günü hoş bir sohbeti paylaşabilmek. İmkansız diye bir şey yok kim bilir belki bir gün gerçekleitiririz…Mesela bu yaz tatilinde fırsat bulup Aydın’a gelebilirseniz sizi ve kuzunuzu ağırlamaktan onur duyarız…

Cevapla
UMİT 11 Mayıs 2011 - 11:15

Meriç Gizem KOYUTÜRK Hanımefendi bu yazınızdan dolayı sizi kutlamıyorum, Anneniz Neriman KOYUTÜRK’ ün ellerinden öperek onu kutlamak isterim, ayaklarının üstünde ne için,neden ve niçin durması gerektiğini bilen bir evlat yetiştirdiği için. Gelecek hayatınızda ebebeynlerinizle mutluluklar dilerim.

Cevapla
Atsız 01 Temmuz 2016 - 21:07

Bir Kez Daha Sana Hayran Oldum

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !