Anasayfa Anlaşmalı Boşanma Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı Boşanma

Yazar: Avukat Ayça Özdoğan

Medeni Kanunumuzda boşanma sebepleri sınırlı olarak sayılmıştır. Yani açılan bir boşanma davasında hakimin boşanmaya karar verebilmesi için sayılan sebeplerden birinin mevcut olması gerekir. Bu sebeplerden biri de “Evlilik Birliğinin Sarsılması”dır. Bu madde kapsamında özel boşanma sebebi olarak anlaşmalı boşanma da düzenlenmiştir.

Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Yani tarafların evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olduğunu ispatlamalarına ihtiyaç duyulmaz. Bu durumda boşanma kararı verilebilmesi için hakimin bizzat tarafları dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hakkında taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır.

Hakim tarafların ve çocukların menfaatlerini dikkate alarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya karar verilir.

Anlaşmalı boşanmaya karar verilebilmesi için evliliğin en az bir yıl sürmüş olması, eşlerin bizzat dinlenmeleri, boşanmayı serbest iradeleriyle istemeleri, boşanmanın mali sonuçları ve çocukların durumu hakkında anlaşmaları, hakimin bu anlaşmaları uygun görmesi, görmezse gerekli değişiklikleri yapması, bu değişiklikler taraflarca da kabul edilirse boşanmaya karar verilmesi, kabul edilmezse ve açıkladığımız koşullardan bir tanesi bile eksikse taraflardan delillerini sunarak evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını ispatlamaları gerekir.

Eşler ya birlikte başvururlar ya da birisinin davasını davalı diğer eş kabul eder. Eşler bizzat dinlenmeden veya bir eş dinlenip diğeri dinlenmeden ya da vekili dinlenerek anlaşmalı boşanmaya karar verilemez. Özel yetki verilmiş olsa bile vekaleten bu irade açıklanamaz.

Anlaşmalı boşanmanın koşulları oluştuğunda hakim bu durumla bağlı kalarak mutlaka boşanma kararı verecektir, hakim bu durumda ayrılık kararı veremez.

Hakim anlaşmalı boşanmada diğer konularda olduğu gibi çocuğun velayeti konusunda tarafların anlaşmasını uygun görmezse bu konuda yeniden düzenleme yapar. Taraflarca bu düzenleme uygun görülürse boşanma kararı verilecektir. Aksi takdirde taraflardan delilleri sorulup toplanarak sonuca göre karar verilecektir.

Anlaşmalı boşanmada boşanmanın sonuçlarına ilişkin sözleşmeler hakimin onayı olmadan sonuç doğurmaz. Yani bir boşanma dosyasına sunulmak üzere hazırlanan ve imzalanan bir protokolün hakimin onayı olmadan geçerliliği yoktur. Bu protokol, verilen boşanma kararının hüküm bölümüne geçirilir. Hükümde bu yönler tereddüt yaratmayacak ve infazda kolaylıklar sağlayacak biçimde açıkça gösterilmelidir.

Taraflar kanuna, ahlaka, kişilik haklarına aykırı olmamak koşulu ile her konuda serbestçe anlaşabilirler. Anlaşma hükümlerinin yerine getirilebilir olması yeterlidir.

Anlaşarak boşanmadan sonra taraflar arasında hiçbir hak ve alacak kalmaz. Dava ile birlikte kendi adına nafaka veya tazminat istemeyen eş daha sonra bu taleplerde bulunamaz.

Boşanma davasının devamı sırasında, boşanma ile ilgili iradeler açıklandıktan sonra taraflardan biri boşanma iradesinin hata, hile veya zora dayalı olduğunu ileri sürerse hakim bu konuyu öncelikle inceleyerek sonucuna göre karar verecektir. Bu yön araştırılmadan ve doğru olup olmadığını incelenmeden davaya devamla boşanma hükmü kurulamaz.

Kuşkusuz boşanma süreci hem tarafları hem de varsa çocukları oldukça yıpratan ve yoran bir dönem. Tarafların boşanma ve boşanmanın sonuçları konusunda uzlaşarak davanın anlaşmalı boşanma şeklinde görülmesi ise tarafların ve çocukların bu süreçten en az zararla çıkmasını sağlayacaktır.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

60 Yorumlar

azra 20 Şubat 2013 - 12:33

evlilik birliğinin temelden sarsılması gerekçesiyle boşanma davanızı açabilirsiniz.avukat tutacak maddi imkanınız yoksa,baro size bir avukat atayacaktır.

Cevapla
gizem 27 Şubat 2013 - 15:59

merhaba iyi günler ben 2 ay önce terk ettim eşim beni sevmediğini ve boşanmak istediğini söyledi bende evden ayrıldım ailemin yanına geldim fakat yine de daha sonrasında ayrılmamak için çabaladım eve dönmek istedim fakat beni herkezin ve kendi annesinin yanında arabadan indirerek istemiyorum dedi sonrasında anlaşmalı boşanma için konuştuk altınlarımı ve çalışıp eşyalara ödediğim bi miktar parayı istedim kabul ettiğini söyledi fakat arkamdan mahkeme açmak için şahit aramaya başlamış terke dayalı boşanma için fakat ben eve dönmek istedim kendisi istemedi şimdi oda terk etmiş sayılırmı ne yapamamı önerirsiniz benim çocuğum olmuyordu tedavi gördük bu tedavi süresince maddi olarak yarıdan fazlasını benim ailem ödedi ve hiç benim yanımda olmadı benimle ilgilenmedi ne yapmayım nasıl bi yol izlemeliyim

Cevapla
MURAT MERT BALTAŞ 01 Mart 2013 - 02:44

GİZEM HANIM 1, CEVABIM ….. 2, CEVABIMIDA ARASTIRIP YINE YAZACAM … YAZDIKLARIM NE KADAR KANUN OLSADA MEHKEMEDE HAKİMİN KANAATİ ÇOK ÖNEMLİDİR UNUTMAYINIZ… SAĞLIK SORUNLARININ OLDUĞU GEREKÇESINI ARASTIRIP EN YAKIN ZAMAN DA CEVAP YAZACAGIM SAYGILARIMMLA…….
CEVAP—————————————-=

Anlaşmalı boşanma kurumu Medeni Kanunun 166. maddesinin 3. fıkrasında düzenlenmiştir. Evlilik birliğinin en az bir yıl sürmesi koşuluyla, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış var sayılır ve bu durumda eşler aralarında boşanmanın malî sonuçları ile çocukların hukuki durumu konusunda bir anlaşma(protokol) yaparlar. Hakim bu protokolü uygun bulabilir veya tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak değişiklikler yapabilir. Bu değişiklikler taraflarca da kabul edilirse boşanmaya hükmolunur.

Cevapla
MURAT MERT BALTAŞ 01 Mart 2013 - 02:52

EDA HANIM:—— CEVAP……ŞİMDİKİ RESMİ NİKAHLI EŞİNİZ TÜRKİYEYE GELİP BOŞANMA İÇİN İKİNİZ VEYA AVUKATLARINIZ KANALI İLE YANLIZCA ANLAŞMALI BOŞANMA DİLEKÇESİ İLE BU İŞİ TOPLAMDA 1 SAAT GİBİ BİR ZAMAN DİLİMİNDE HALEDERSİNİZ … EĞER KENDİNİZ HAL EDECEKSENIZ OLAYLARI GİRİŞ – GELİŞME – VE SONUÇ BÖLÜMLERİ İLE DEĞERLENDİRİP YAZIN VE BAĞLI BULUNDUĞUNUZ İLDEKİ AILE MAHKEMESINE VERİN İVEDİ İBARESİ İLE… EĞER AVUKAT KANALI İLE ÇÖZECEZ DERSENİZ AVUKATLARINIZA YANLIZCA BOŞANMA DAVAMA AVUKATLIK YAPABİLİR İBARESİ YAZDIRARAK NOTERDEN VEKALETNAĞME VEREREK HUKUKİ OLARAK AVUKATLI YAPTIRABİLİRSİNİZ ….. SAYGILARIMLA……

Cevapla
MURAT MERT BALTAŞ 01 Mart 2013 - 03:01

SEDA HANIM …… EŞİNİZ SİZ İSTEMESENİZDE MAHKEME TARAFINDAN ÇOCUKLARA NAFAKA SIZE ISE EN AZ 175 TL YOKSULLUK NAFAKASI BAĞLAR BU SİZE BAĞLANAN NAFAKA SİZ RESMİ NİKAHLI 2, EVLİLİĞİNİZİ YAPANA KADAR DEVAM EDER …COCUKLAR KONUSUNDA İSE KIZ COCUKLARI HER ZAMAN BABADA KALIR AMA EŞİNİZ BEN COCUKLARIN ANNEDE KALMASINI ISTIYOM DERSE MAHKEME BU TALEBI DIKKATE ALICAKTIR BUNUN İÇİN İMZALI BIR DILEKÇE ALMALISINIZ MAHKEMEYE DELİL OLARAK SUNMAK İÇİN…… VE MAHKEMEYE ACACAGINIZ BOŞANMA DAVASINI MUTLAKA ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI OLARAK VERİN Kİ İŞLERİNİZ ÇOOK AMA ÇOOK KISA BİR ZAMAN İÇERİSİNDE ÇÖZÜLSÜN SİZDE TAZMINAT KONUSUNDA BU İŞİ YOKUŞA SÜRMEZSENİZ BU İŞ DAHA İVEDİ BİR ŞEKİLDE ÇÖZÜME KAVUŞUR…. NE OLURSA OLSUN YAZACAGINIZ DILEKCE DE GİRİŞ… GELİŞME… VE SONUÇ OLARAK TANIMLANDIRMA YAPARAK YAZIN BİZ NE KADAR BURDA YAZSAKTA … MAHKEMEDEKİ HAKİMİN KANAATİ ÇOOK ÖNEMLİDİR.. SİZLER ILIMLI VE MEDENİ İKİ İNSAN GİBİ DURUMUNUZ BELİRTTİKTEN SONRA SANIRIM SİZİ İLK CELSEDE BOŞAYACAKTIR SAYGILARIMLA…….

Cevapla
Murat 16 Nisan 2013 - 15:26

Merhabalar

Bizde eşimle anlaşarak boşanmaya karar verdik.Davacı ben oldum.Prokolümüzü yaptık.Dava dilekçemi hazırladım.Ancak davanın çabuk sonuçlanması için o da dilekçe verevek.Benim sorum şu: O da benim verdiğim gibi mi dilekçe verecek? Eğer öğleyse davacı eşim davalı ben mi olacağım? İkimizde verdiğimiz dilekçeleri bir dosyada mı toparlayacağız? Eğer öyle değilse ben eşimden davayı kabul ettiğine dair bir yazımı alacağım? Teşekkür ederim.

Cevapla
esra 02 Ağustos 2013 - 17:52

ben 1 aylık evlıyım ve eşimle anlaşamıyorum ailemin yanında çok iyi biz başbaşa kalınca beni tehdit ediyordu sürekli ve bigün kavga ettik evden kovdu beni beni eşyalarımı almamı istedi giyim eşyalarımı aldım diğer çeyizimi vermedi ailemin yanındayım 3 haftadır ama durmadan tehdit ediyor rahatsız ediyor kendi ailesinin yanında bende boşancam diyor yanlızken tehdit savuruyor ve bende ailemin yanına gelince özel bir avukat tuttum vekalet verdim devlet bana uzaklastırma vermişş ama etrafımda geziyorr süreklii ,,bir an önce ondan boşanmak istiyorumm avukatıma söyledimm nezaman boşana bilirim altınlarımı bozdurdu bana bankaya koyacagız diye parayı vermedi bana nafaka istemiyorum hiç bişey kurtulmak istiyorum celpte geledi nezaman boşanırım cvp yazın acilll

Cevapla
Alp EREN 09 Aralık 2013 - 12:01

Yaklaşık bir saattir sayfalarda boşanma sonrası çocuk velayetine bakıyorum ve ortak görüş 10 yaşına kadar annede kalır sonra çocuga sorulur diyor.
1)Benim kızım 3 yaşında ben ankardayım eşim boşandıktan sonra mersinde olacak haftada bir günden ayda 4gün nasıl göreceğim
2)10 yaşına kadar anne ile kalan çocuk 7 yıl yaşadığı anneyi degilde babayı tercih eder ihtimal var mı?
3)Annesinden 1 ay ayrı kalsa aramazken ben göreve gitigimde 1 gün beni görmeyince hasta olan kızım benden ayrı kaldığındaki psikolojisi ne olacak ?Şimdi neden kızıma sormadan karar verecekler
4)Burda yazamayacagım davranışlarda bulunan eşim nasıl bir ahlak ve etikte kız yetiştirecek yazsam %20 itiraz gelecek biliyorum ama %80 beni anlasada neden hep %20 nin dediği oluyor
5)Kaynanam bile torunu için çocuk sende kalsa daha iyi olur derken hakimler kanunlar neden annesi diyor
6)Son çare annenin ölmesimi bunuda bir insan nasıl yapabilir?

Cevapla
Av. Doğan Yiğit USYILMAZ 02 Eylül 2014 - 12:19

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle 1 celsede biter. Davanın açılması ve duruşma günü verilmesi bu süre ortalama 2-3 ayı alabilir. Taraflar malların paylaşımı, tazminat, nafaka ve velayet hususlarında anlaşırlarsa sorunsuz bir şekilde tek celsede boşanma kararı alınabilir.

Cevapla
Sevinc Turgut 15 Eylül 2014 - 19:13

Merhaba bi sorum olucakti ben eşimle anlasmali bosandik hakim karari söyledi 1 ay sonra beraber gidip imza atmamiz gerektiğini söylediler fakat eşim gelmedi ben attim imzami yanliz o gitmiyor atmaya ne yapabilirim acaba ?

Cevapla
1 2

Yorumunuzu Bekliyoruz !