Anasayfa Anlaşmalı Boşanma Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İşliyor?

Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İşliyor?

Yazar: Editör

Soru: Merhaba
Eşimle birlikte dilekçe vererek anlaşmalı boşanma için başvurduğumuzda boşanma süreci nedir? Yani ne zaman boşandığımız kâğıdını alıyoruz? Bir diğer sorumda tarafların dinlenmesi dilekçe verildiği gün mü oluyor?
teşekkürler

Cevap: Anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasına nazaran çok daha çabuk biten bir davadır. Boşanacak eşlerin ortak imzaladıkları protokol ile boşanma davası dilekçesi Aile Mahkemesine verildikten sonra eşlerin her birine duruşma günü tebliğ edilecektir. Duruşmanın yapıldığı gün duruşma esnasında beyanlarınız alınır, dilekçeyi verirken değil. Hakim sorulacak bir soru varsa duruşmada sorar . İlk celsede eğer protokol üzerinde anlaşma sağlanamayan bir nokta çıkmazsa boşanma kararına hükmedilir. Gerekçeli karar duruşmadan sonraki günlerde mahkemenin yoğunluğuna göre değişmekle beraber bir hafta veya daha geç bir zamanda yazılır. Gerekçeli kararı tarafların tebliğ almaları lazım. Taraflardan biri temyiz etmezse karar kesinleşecektir.

Av.Servet OLCAR

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

4 Yorumlar

emel 02 Şubat 2012 - 14:31

izmir adliyesine anlaşmalı boşanma dilekçesi verdim.tebligat ne zamn elime ulaşıcaktır.

Cevapla
sabit can 04 Şubat 2012 - 19:08

Emel hanım,bizde eşimle beraber anlaşmalı boşanma yapmak istiyoruz.Bize bir dilekçe örneği gönderebilirmisiniz.Birde;dilekçe ekine protokol koyuyormusunuz.(mal varlığı ve diğer hususlar hk.da)
dilekçeyi adliyede ilgili aile mahkemesine mi veriyorsunuz.

Cevapla
deniz 07 Kasım 2012 - 15:43

merhba biz eşimle anlaşmalı protokol hazırladık mahkemeye dilekçe ile birlikte sunduk yaklaşık 1 ay kadar süre oldu bize herhengi bir tebliğ gelmedi ve bu süreç bizim için stresli geçmektedir ,tebliğ gelme süresi nedir nekadar daha beklememiz gerekmektedir ? hızlandırlmasını nasıl talep ederiz ? tşk

Cevapla
sevda 18 Aralık 2012 - 18:33

merhabalar esimle 20 senelik evliyiz anlasmali olarak bosanmak istiyoruz su an amerikadayiz 5 yildir acil bosanma sureci ne kadar dir ve ucreti nedir buradan bosanmak icin ne gibi islem yapmaliyim iyi gunler

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !