Anasayfa Anlaşmalı Boşanma Anlaşmalı Boşanma Davası Açmak

Anlaşmalı Boşanma Davası Açmak

Yazar: aorhan

ANLAŞMALI BOŞANMA

Medeni Kanunumuzda Anlaşmalı Boşanma Kurumu ayrı bir madde olarak düzenlenmemiş, Medeni Kanun m.166/3 te evlilik birliğinin sarsılması kenar başlığı altında düzenlenmiştir. Bu madde “Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi hâlinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu hâlde boşanma kararı verilebilmesi için, hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hâkim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya hükmolunur. Bu hâlde tarafların ikrarlarının hâkimi bağlamayacağı  hükmü uygulanmaz.” Şeklindedir.

Maddeden anlaşmalı boşanma için bazı şartlar  arandığı anlaşılmaktadır. Belirtilen şartları şu şekilde açıklayacak olursak;

1- Evlilik birliğinin en az 1 yıl sürmüş olması koşulu,

2- Eşlerin Boşanmak üzere birlikte başvurmaları veya bir eşin açtığı davanın diğerince kabul edilmesi koşulu,

3- Hakimin tarafları bizzat dinlemesi koşulu,

4- Hakimin tarafların boşanmasının mali sonuçlarına ve çocukların durumuna ilişkin düzenlemelerini uygun bulması koşulu

Şeklide dört ana başlık altında toplayabiliriz.

Dördüncü koşul pratikte şu şekilde uygulanmaktadır. Taraflar çoğunlukla aralarında yazılı bir protokol yaparak birbirinden olan nafaka taleplerini, çocukların velayetinin hangi tarafta kalacağı, yada edinilmiş malların taraflar arasında ne gibi paylaşılacağı hususunda anlaşmaktadırlar. Açılan  ile beraber bu protokol hakimin huzuruna sunulur. Hakimin yapacağı inceleme ve bizzat tarafları dinlemesinden sonra boşanma kararı verilir.

Yalnız mahkemeye sunulacak, taraflar arasında yapılan protokol, her iki eş için gerçek bir önem arz ettiğinden, protokolün üstün körü yapılması daha sonra eşler yada çocuklar aleyhine hak kayıpları oluşturabilir. Eşler arasında protokol düzenlerken bir avukata başvurmalarında, hem kendileri hem de çocukları için fayda vardır.

Av. Servet OLCAR

Avukat Servet OLCAR İletişim Bilgileri

Adres  : İnönü Cad. Çınar Apt. No84 K:4 D: 8 Kozyatağı Kadıköy /İstanbul

Gsm    : 05323971023

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

8 Yorumlar

Ge ce 19 Mart 2012 - 02:02

Bosanma davalarinda hamilelik testi zorunlulugu var mi? Karsi taraf hamile oldugunu mahkemeye bildirmedi. Tesekkurler

Cevapla
ümit 20 Mart 2012 - 00:51

hocam cevap yazar iseniz sevinirim ben 1100 tl ile çalısan bir insanım eşimle şiddetli geçimsizliğimiz oldu barısıyoruz ama yıne sorun cıkıp kavgalı oluyoruz 5 yıllık evlıyız ben sımdı ayrıyım kendısı yatak odası ve mutfak bend kalsın dıyerlerını al dıye soyledı ve aldım evıme yerlestım 3.5 aydır ayrıyız ve dun aksam evıne gıttım oğlumu sevdım sonra konustuk ve bunun boyle olmayacagına karar verdık ıkımızde bosanmak ıstıyoruz anlasmalı olarak cunku ayrı yasıyoruz ama bırlesemıyoruz 1 tane oğlum var 4 yasında bana ne nafaka bağlarlar yada bu nafakayız anne ve baba olarak bızmı sunuyoruz ve bu prosudurde neler yapmam gerekıyor yardımcı olur ısenız cooook sevınırım şimdiden tesekkur ederım saolun……

Cevapla
Ge ce 21 Mart 2012 - 21:30

Tesekkur ederim. Peki bir hamilelik vars ve kadin bunu gizliyorsa elbette erkegin bilme hakki vardir. Babalik hakki vs. onu dogru soyleyip soylemedigini ogrenmek icin test yapmaya nasil meschur edebilir? Yani kanunen.

Sagolun

Cevapla
yonca 14 Nisan 2012 - 07:24

Ben 20 yaşında evli bir kadınım.yaklaşık 7 ay önce kaçarak evlendim.Eşim tarafından binbir oyunla istanbuldan samsuna kadar geldim. Başta bir sorunumuz yoktu. Ama daha sonralar eşimin öfke kontrolünde problemler oldugunu farkettim. her tartışmamız şiddetle sonuçlandı. Kendi seçtiğim yolda ayakta kalmak ve sonuna kadar devam uğruna alttan alan taraf ben oldum konuşmaya çalıştım doktora giidelim diye ısrar ettim böye devam ederse ayrılacagımı söyledim fakat bir faydası olmadı. En son dün yaşadık böyle büyük bir şiddet olayını. Ve ben artık kararlıyım boşanmak istiyorum. fakat boşanma süresinde kalacak ve gidecek yerim yok. bu konuda bir kadın olarak haklarım neler ? Ve boşandıktan sonra haklarım neler olacak? Dava açıldıgında masfrafları neler ve ödeyen taraf kim ? ben bunları öğrenmek istiyorum öncelikle… lütfen bana yardımcı olur musunuz??

Cevapla
duma 07 Mayıs 2012 - 19:28

anlaşmalı boşanma davası açmayı düşünüyorum. anlaşmalı boşanma dilekçesini bizzat kendim sunacağım, bu dilekçeyle beraber boşanma protokolünü dilekçenin ekinde sunmak zorunda mıyım. duruşma günü protokolü sunmamız yeterli olur mu?

Cevapla
ayse 22 Ağustos 2012 - 15:42

selamun aleykum benm avukatım aracılıgımla hazırladıgım ve gondersıgımız protoklu karsı taraf kabul ettı ve yarın sabah mahkeme acılacak 9 aydır zaten ayrıyız bunuda protokolde yazdırdım … ve suan tekrardan evlenmeye karar verdım ve bu ıddet muddetının kaldırılmasını talep etmek ıstıyorum ama bunu kımseye acıklamak ıstemedıgımden avukaatımda tanıdık evlenecegım ınsan almanyada olup benımle evlenmesı ıcın uzun bır sure yanı dıl kursuna gıtmem lazım ama nıkahı onden ıstedıgımız ıcın davayı acsam ne kadar surer kararın kaldırılması?eger yardımcı olursanız sevınırım.

Cevapla
eren batu 07 Eylül 2012 - 10:55

öncelikle ilginiz için teşekkür ediyorum
yaklaşık bir yıllık evliyim eşimle şiddetli geçimsizlik yüzünden ayrıldık ve anlaşmalı olarak boşanmak istiyoruz aramızda protokol yaptık herşeyde mutabıkız evlilik yılının dolmasına 2 ay var ben boşanma davasını bir yıl dolduktan sonramı açmalıyım malum mahkemeler 2,3 ay sonraya gün veriyo anlaşmalı boşanma için bir yıl evli kalma şart ben 2 ay önceden dava açsam hakim karşısına bir yıl dolmuş halde çıkma imkanı varmı acaba, süre önemli yurt dışına çıkacagım için.

Cevapla
özcan 31 Ekim 2012 - 11:35

slm 1993 te evlendik 2007 de aileyi kıbrısa aldım 2012 de ayrılmaya karar verdik anlaşmalı olarak şuan ben türkiyede eşim çocuklar kıbrısta iki erkek çocuk var 18 ve 16 yaşlarında anneleri ile kalmak istiyorlar davayı açmam için rşimden nasıl bir dilekçe alabilirim

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !