Anasayfa Röportajlar Ailemin Baskısıyla Evlendim…

Ailemin Baskısıyla Evlendim…

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

Genel olarak kendinizden bahseder misiniz?

Ben 33 yaşında bir kamu kuruluşunda görev yapan lise mezunu yeni  boşanmış bir babayım.7 yıldır Ankara’da yaşamama rağmen, daha önce 4 yıl İzmir’de ikamet etttim.Ondan önce de Ağrı ilinde yaşadım.Şu anda işimin yanındaüniversite de hep hayalim olan bölümde öğrenciyim.6 yaşında bir oğlum var.

Nasıl evlendiniz?

Eşimi bana beni de eşime önerdiler.Yani bir nevi modern görücü usulü diyebileceğimiz bir evlilikti.Eşim üniversite mezunuydu.İkimizde Doğulu olmamıza rağmen, eşim doğuda çok az yaşamış olduğundan aramızda kültürel farklılıklar söz konusuydu.Ekonomik anlamda da ailelerimiz arasında uçurum vardı.Eşimin ailesi benim benim aileme göre bir hayli zengindi.Aile tarafından evlenmem için psikolojik baskı gördüğümü söyleyebilirim.Nişanlılık döneminde de sorunlar yaşadık fakat evlenince düzelir diye düşünmüştüm.

Evliliğinizden bahseder misiniz?

7 yıl süren evliliğimiz boyunca,hep eşimin ailesine çok yakın oturduk.Onlarla içiçe yaşadık.Bu evlilikten bir oğlumuz oldu.

Geriye dönüp geçen yıllara baktığınızda evliliğiniz hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kesinlikle yanlış bir evlilik.Baştan sona yanlış sanırım.İlk başta onu sevdiğimi sanmıştım.Ama sonradan anladığım kadarıyla evlilik boyunca ona hissettiğim duygunun adı nefret olmasa da kesinlikle sevgi de değildi.

Boşanmaya nasıl karar verdiniz?

Çevreme, aileme hatta kendime yabancılaştığımı farkettiğim zaman kesinlikle bu evliliğin bitmesi gerektiğini düşündüm.Çünkü yaşadığım bu sorunların tek sebebi bana göre mutsuz evliliğimdi.

Boşanma sizin için nasıl bir süreçti?

Karar verene kadar belirsiz bir süreç olduğu için bu belirsizlikler çok can sıkıcıydı.Ama karar verdikten sonra kendi içinde daha tatmin olmuş, rahatlamış ve birşeyleri başarmış hissediyorsunuz kendi içinizde.

Boşanma süreci çocuğunuz için nasıl geçti?

Evden ayrıldıktan sonra belli bir süre boyunca oğlumla görüşemedim.İlk görüşmemizde oğlumda sanki bütün olanlardan dolayı kendini suçladığı izlenimi oluştu bende.

Çocuğunuzun boşanma sürecinden olumsuz etkilenmemesi için neler yaptınız?

Bir psikologtan yardım alarak, içinde bulunduğumuz durumu ona anlayabileceği bir dille anlattım.Olanlardan dolayı onun hiçbir suçu olmadığını özellikle belirttim.Kısa bir süre sonra ilk baştaki ruh halinden kurtuldu.Fakat bu sefer de bizi birleştirme çabası içine girdi.Bu durumu da ona açıkça izah ettim.Şimdi çocuğumla mutlu bir yaşantım var.

Boşanma sonrası hayatınızda ne gibi zorluklar oldu?

Evden herhangi bir eşya almadığım ve evliylen çekmiş olduğum krediyi ödemek zorunda olduğum için ekonomik anlamda zorluklar çektim.Ama ruh hali olarak sanki yeninden doğmuş gibiydim.

Boşanma sürecinde ve sonrasın yaşadığınız olumsuz duyguları yenmek için neler yaptınız?

Yaşadığım en olumsuz duygu eşime acıma duygusuydu.Çünkü eşim ailesi daha doğrusu annesi tarafından yönlendirildiği için bir türlü kendisi olamıyordu.Onun için başka bir evlilik yaşamında mutlu olamayacağını düşündüğüm için acıdım.Ayrıca gelenekçi bir yapısı olduğu için mutsuz olduğu halde evliliğini sürdürme çabaları bir insan olarak üzmüştü beni.

Evlilik hayatınızı tekrar değerlendirdiğinizde, bir daha asla yapmam dediğiniz şeyler var mı?

Tam olarak sevmediğim biriryle kesinlikle evlenmem.Özellikle ailelerden gelen baskılara kesinlikle boyun eğmem.

Evliliğinizi düşündüğünüzde, boşanmanın hala tek çözüm olduğunu düşünüyor musunuz?

Kesinlikle evet.

Son olarak boşanma sürecindeki çiftlere ne önerirsiniz?

Bir şeylerin bittiğini düşünüyorsanız, kesin kararınızı verin.Bu olumlu ya da olumsuz olabilir.Ama asla çocuk için katlanma gibi bir düşünceye girilmemeli.Çünkü aile,; anne, baba ve çocuktan oluşuyorsa bu bireylerin her biri çok önemlidir.Çocuk için bir şeylere katlanıp kendi kişiliğinden olup mutsuz olmak o çocuğua eksik bir aile sunmak olacaktır diye düşünüyorum.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

4 Yorumlar

MERVE 19 Eylül 2010 - 12:20

BEN 18 YAŞIMDAYIM 3 AYLIK EVLİYİM BABAMIN ŞİDDETİNDEN KURTULMAK İÇİN EVLENDİM ŞİMDİ EŞİMLE ANLAŞAMIYORUM .NE YAPAÇAGIMI BİLMİYORUM .ÇOK ZOR Bİ DURUM ALLAH HER ZAMAN İYİ İNSANLARLA KARŞILAŞTIRSIN .

Cevapla
zeynep 27 Aralık 2011 - 23:29

YAPACAĞINIZ TEK ŞEY VAR ODA KENDİNİZİ EVLİLİĞE ADAPTE ETMEK İYİ DÜŞÜNMEK VE YAPICI OLMAK AKSİ BİR ŞEYİ DÜŞÜNMEMELİ,VE DÜZELECEĞİNİ DÜŞÜNÜP ÇIKIŞ YOLLARI BULMALISINIZ…

Cevapla
melisa 26 Nisan 2013 - 11:05

bence en doğrusu boşanmak çünkü aile baskısıyla evlenmekle insan zaten hayatını bitirmiştir. bir de devam etmek cehennem olur. ben de aynı durumdayım çünkü.

Cevapla
berk ozan 10 Ekim 2015 - 17:55

29 yasındayım ailem evlen diye acayıp baskı yapıyor bense asla evlenmek istemiyorum bu halde cok mutluyum eşcinsel olmamda gerçek sebebi 2 cıkış yolum var kaçmak ailemi cok üzer kendimi öldürmek oda ailemi cok üzer onları mutlu etmek için kendimi feda mı etmeliyim yardım edin nolur

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !