Anasayfa Aile İçi Şiddet Aile İçi Şiddet ve Hukuki Korunma Yolları

Aile İçi Şiddet ve Hukuki Korunma Yolları

Yazar: Avukat Ayça Özdoğan

Yaşamımızın her alanına yayılmış bulunan şiddet kültüründen nasibini en fazla alanların başında kadınlar ve çocuklar geliyor. Kadınların pek çoğu hangi sosyal, ekonomik ve kültürel kesimden olursa olsun aile içinde şiddete maruz kalabiliyorlar. Yapılan araştırmalar kadınların 0’unun eşleri tarafından dövüldüğünü gösteriyor. Tabii bu sadece fiziksel şiddete uğrayanlar… Fiziksel şiddetin yanı sıra kadınların büyük çoğu evliliklerinde psikolojik, ekonomik ve cinsel şiddete maruz kalıyorlar.

Pek çok kadının aile içi şiddete maruz kalmasına rağmen, aile mahremiyetine karışmama anlayışı nedeni ile yakın tarihlere kadar kadınlar yasanın koruması altında değillerdi. 1998 yılında yürürlüğe giren 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun bu boşluğu doldurdu.

4320 sayılı kanunun amacı ailede eşlerin, çocukların ve aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin korunmasıdır. Bu kanundaki hükümler özellikle kocaların eşlerine karşı uyguladıkları şiddet göz önünde tutularak düzenlenmiş olmakla birlikte amaç aynı çatı altında yaşayan « Elles paient mieux quand c’est silence », dit-elle en hochant la tete vers les rangees de machines a sous sans joueurs autour d’elle. bireylerin birbirlerine karşı uyguladıkları şiddete karşı ceza vermek değil, tedbir uygulayarak aile bireylerini korumaktır.

Bu kanuna göre eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin aile içi şiddete uğramış olduğunu, kendilerince ya da Cumhuriyet Savcısı tarafından bildirilmesi halinde hakim bire bir sorunun niteliği de gözeterek kanunda sayılan tedbirlerden birini ya da bir kaçını alacaktır.

Bu tedbirler şunlardır:

Kusurlu eşin,

a)Diğer eşe veya çocuklara veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerine karşı şiddete

veya korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması,

b)Müşterek evden uzaklaştırılarak, bu eşin diğer eşe ve varsa çocuklara tahsisi ile diğer ve eş

çocukların oturmakta olduğu eve ve işyerlerine yaklaşmaması,

c)Diğer eşin, çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinin eşyalarına zarar

vermemesi,

d) Diğer eşi, çocukları veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerini iletişim

vasıtalarıyla rahatsız etmemesi,

e)Varsa silah ve benzeri araçlarını zabıtaya teslim etmesi,

f)Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanmış olarak ortak konuta gelmemesi veya

ortak konutta bu maddeleri kullanmaması

Yasada koruma önlemlerinin süresi olarak 6 ay öngörülmüştür. Hakim, bu süre boyunca mağdur olan aile bireyine nafaka takdir edebilecektir. Kusurlu eşe, mahkeme kararına dayalı olarak vermiş bulunduğu koruma tedbirine uymaması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezası verileceği ihtar olunur ve karara aykırı davranan eşe 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilir.

Kadına uygulanan şiddetin önüne geçmek çok önemlidir.Çünkü şiddete maruz kalan kadınlar genellikle kendi çocuklarına da şiddet uyguluyorlar ve bu çocuklar da ileride şiddete eğilimli kişiler oluyorlar. Bu sebeple aile içi şiddeti, aile mahremiyeti kapsamında görmemeliyiz ve aile içinde yaşanan şiddet öykülerini ortaya çıkartmaktan korkmadan hukuki yollara başvurmalıyız.  Herkese her türlü şiddetten uzak, mutlu bir aile yaşantısı diliyorum… Sevgiyle kalın…

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

4 Yorumlar

yıldız calıskan 13 Kasım 2011 - 10:08

şiddet illa döverekmi oluyor sanıyosunz.benim eşim 1 yıldır bana psikolojik şiddet uyguluyor.nasıl diye düşündüyseniz mesela konusmuyor benle,benle bi yere gitmiyor, hiç ilgilenmiyor,ikidebir tehhdit ediyor bosanacagım senden diye.onuda yapamıyor beceripte.hep korkutma sindirme politikası.çok yollar denedim.ailemde aynı hakeza ama sonuç yok.bana yaklaşmıyor vebalıyım gibi davranıyor.istediği saatte cıkıyor istedigi saatte eve geliyor.Çok agladım cok yalvardm ama adam sanki zevk alıyor bunlardan.Avukat hanım ben dava acarsam haklarım yanarmı mesela nafaka.2 cocugum var.yasları 14 ve 15 yaslarında 1 kız 1 erkek.okula gidiyolar ikiside çok basaarılılar. çocuklarımında pisikolojileri bozuldu.ne yapmalıyım lütfen bir yol gösterin bana.

Cevapla
pltsntrk 15 Şubat 2012 - 01:14

Severek evlendiğim vede uğruna büyük fedakarlıklar yaptığım eşim nikahımızın ertesi günü bana yalan söyleyip evden çıktı ve saatlerce gelmedi,Nereyemi gitti: Kahveye.Ben 2 ay sonra tesadüfen öğrendim. 3.5 yıldır evliyiz ve 22 aylık bir oğlumuz var. Çocuk yaparsak evliliğin düzelebileceğini söyleyipte bir şans daha vermemi istediği,yalvardığı için bekledim.Aksine herşey daha çok sarpasardı.Yalanlar üstüne kurulmuş bir hayatı var.Eve gelmez,yapma böyle dediğimde sanki bunu ben yapıyormuşum gibi üste çıkar. Bazen tehditler,bazen şiddet…Beni anlamaz,dinlemez,sadece kendi zevkleri için bencilce yaşar.Benimle düzgün iletişimi olmadığı için konuşmama izin vermeden daha cümlemin başında beni yargılar,azarlar,benimle ilgili hep önyargılıdır.Benim istediğim hiçbirşeyi asla yapmaz.Evdeki beslemesi gibi görür ve aşağılar herzaman.Sadece ailemin yanında bana çok iyidir.Onlardan ayrılınca kabusum başlar.Bir gece içip evimize gelen misafirlerin yanında dövdü,hamileliğimin 7. ayında stresten ve ağlamaktan sağ kasığımdan sancılandığımda yardım edeceğine, karşıma geçip gülerek keyifle çekirdek yedi,üstüne aynı gün birde beni evden kovdu.Çocuğuma üzüntüden,gece gündüz ağlamaktan verecek sütüm olmadı.Yalvardım.sadece 3 ay çocuğum anne sütü alsın diye bu kısacık sürede bari beni üzmemesini istedim ama nafile…Çocuğum 3 aylık kucağımdayken saçımdan çekiştirip dövmek istedi,çocuk kucağımda yatağa fırlattı.Lohusalığımda daha içler acısı durumlar yaşattı,evede hiç gelmemeye başladı.şimdiyse çocuğumun gözü önünde boğazımı sıkarak canımı acıtmaya ve tehditlere başladı,hemde hiç yoktan sebeplerden. Öyle çaresizimki…Saçkıran oldum,elerim paramparça,boğazımda ellerinin izleri…Nefes alamıyorum hem fiziksel hem ruhsal.Kendisi oldukça zengin,araba dışında herşeyi evlilikten önce kazanılmış mallar; ben yüksekokul mezunu olmama rağmen iş bulamıyorum.
Ama artık boşanmak istiyorum.Size sorum şu:Ben boşanma dilekçesi verdiğimde mal talep edebilirmiyim,yada maddi anlamda herhangi birşey…Boğazımdaki izlerle ilgili sağlık raporu alıp mallarına tedbir koydurmalıyım.Ne olur yardım edin…

Cevapla
elvan kamil 24 Eylül 2013 - 18:36

kızkardeşime erkek arkadası öldürmekle tehdit ediyor. 1 keresinde yumrukladı o girişiminden sonra polise şikayette bulundu. Pek ciddiye almadılar ne yapabilir ???

Cevapla
hatice yıldız 18 Mart 2014 - 22:35

Avukat hanım merhaba.ben biraz uzun yazıcam ama ilgilenip yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bizde aile içi şidet görüyoruz ben 22 yaşımdayım ve bu yaşıma kadarda kardeşlerim ve annemle birlikte babamdan hep şidddet gördük. her gün içip içip ağıza alınmıcak küfürler iftiralar ve hakafretlere maruz kaldık. hergün ölümle tehdit edildik ve babam her gün yatağına bıçakla yatar. daha önce kaçtık kurtulduk ama aradı buldu öldürücem hepinizi eve dönmezseniz dedi annemde bize zarar vermesin diye geri dönmek zorunda kaldı. karakollarda kayıtlarımız var darp raporu aldık şikayetçi olduk altın bin lira para cezası verdiler ve o borcu biz ödüyoruz hala. savcı aynı gece eve gönderdi hiç bir işlem yapmadı. iki kez amateme yatırdık çözüm yok çıkınca yine aynı. annemi onunla evde yanlız bırakıp işime bile gidemiyorum çünkü hergün dövüp işkence ediyo kapımızı kilitleyip yatıyoruz korkudan. kişiliği çok bozuk olmamış şeyleri oldu sanıp acısını bizden çıkarıyo. bıktık artık ya o bizi öldürcez ya biz onu sabrımız kalmadı artık kurtulamıyoruz. lütfen bir akıl verin. tımarhaneye kapatılması için ne yapmamız gerekiyo nasıl kurtulabiliriz biz bu adamdan

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !