Anasayfa Psikolojik Testler Aile İçi Şiddet Testi

Aile İçi Şiddet Testi

Yazar: Editör

Aile İçi Şiddet Testi

Aile içi şiddet sadece fiziksel anlamda dayakla sınırlı değildir.Aile içi şiddetin birçok türü bulunmaktadır.Bunlar;

 • Psikolojik Şiddet
 • Ekonomik Şiddet
 • Duygusal Şiddet
 • Cinsel Şiddet olarak sıralanabilir.

Aşağıdaki Aile İçi Şiddet Testi kendi kendinize uygulayarak aile içi şiddete maruz kalıp kalmadığınızı belirleyebilirsiniz.Lütfen sorulara verdiğiniz “evet” cevaplarını sayınız.

 1. Sizinle arkadaşlarınız, aileniz, çocuklarınızın önünde alay ediyor mu?
 2. Bazı arkadaşlarınızı görmenizi yasaklıyor veya engelliyor mu?
 3. Sizi rahatsız eden isimlerle hitapta bulunuyor mu?
 4. Eşyanızı kırdığı, yırttığı, parçaladığı oldu mu?
 5. İstemediğiniz şeyler yapmanız için zorluyor mu?
 6. Onunla sevişmek istemediğinizde veya cinsel birlikteliğinizde istediği şeyleri yapmadığınızda size kötü davranıyor mu?
 7. Cinsel birlikteliğiniz sırasında canınızı yakan, sizi korkutan veya hiç hoşlanmadığınız şeyleri yapmanız için ısrarcı mı?
 8. Bir kişinin eşine vurmasını, korkutmasını doğal karşıladığını söylüyor mu?
 9. Ona karşı gelmeye veya farklı düşündüğünüzü söylemeye korkuyor musunuz?
 10. Onun yanında kendinizi tedirgin, huzursuz ve ne söyleyeceğini bilmez hissediyor musunuz?
 11. Her dakika ne yaptığınızı ve nerede olduğunuzu takip etmek istiyor mu?
 12. Sizin müzik, giysi, dizi film gibi seçimlerinizi aşağılıyor mu?
 13. İçkili olduğunda size karşı kolayca saldırganlaşıyor mu?
 14. Size veya çocuklarınıza vurdu mu?
 15. Sizi tehdit etti mi?
 16. Sık, sık kendinizi ona karşı savunuyor musunuz?
 17. Siz başka türlü düşünseniz de sizin ne diyeceğinizi, ne giyemeyeceğinizi o mu belirliyor?
 18. O yokken aslında yanlış yapmadığınızı düşündüğünüz bazı durumları ona nasıl açıklayacağınızı düşünerek zaman geçiriyor musunuz?
 19. Onunla yalnız konuşmak sizde gerginlik yaratıyor mu?
 20. Onunla aynı fikirde olmadığınızı söylerken kalbiniz çarpıyor, çeneniz titriyor, gözlerinizden yaş boşanır gibi oluyor mu?
 21. Onu kızdırmamak için her şeyi yapmaya razı mısınız?
 22. Çocuklarınıza onu kızdırmamalarını tembih edip onları sürekli kontrol altında tutma ihtiyacı duyuyor musunuz?
 23. Onunla birlikteyken veya o gelmeden yada gittikten sonra baş, karın, boyun ağrısı gibi ağrılar, titreme, elinizin ayağınızın boşalması, aşırı yorgunluk yada gerginlik hissediyor musunuz?
 24. O yokken siz ve çocuklarınız kendinizi daha rahat, mutlu, huzurlu hissediyor musunuz?
 25. Sizi sık, sık bencil, aptalca, cahilce, çocukça, kıskanç, tutucu, yanlış davranmakla suçluyor mu?
 26. Onun istemediği bir şeyi yaptığınızda size çok uzun sürelerle ve sık, sık küsüyor mu?
 27. Size kızdığı zaman sık, sık sizinle vakit geçirmek veya birlikte olmak istemediğini söylüyor veya hissettiriyor mu?
 28. Onu bırakacak olursanız size, çocuklarınıza veya kendisine zarar vereceğini söylüyor mu?
 29. Sizi sık, sık kendisinden para istemek zorunda bırakıyor mu?
 30. Paranızı elinizden alıyor mu?
 31. Size sık, sık kendi parasına ihtiyaç duyduğunuzu hatırlatıyor mu?
 32. Ailenize ve size ait bütçenin nasıl yapılacağını, paranızın nereye ve nasıl harcanacağını o mu belirliyor?
 33. Çalışmanızı engelliyor mu? Sizi sevdiğiniz bir işten zorla çıkardı mı? Yada istemediğiniz bir işte çalışmanız için size baskı yapıyor mu?
 34. Sizi sık, sık suçluyor mu? Sizde onun suçlamalarını kabul eder ve onu haklı bulur hale geldiniz mi? Onun suçlamalarını kabul edip kendinizden utanmaya mı başladınız?
 35. Size, kendisine hizmet etmekle yükümlü olan biriymişsiniz gibi davranıyor mu?
 36. Görüşlerinizi, inancınızı küçümsüyor mu?
 37. Sık, sık sözünüzü kesip, söylemek istediğiniz şeyleri söylemenizi engelliyor mu? Tartışmak istediğinizde “seninle tartışmıyorum” diyor mu?
 38. Ne kadar direnseniz de önünde sonunda işler onun istediği şekilde mi gerçekleşiyor?
 39. Kendinizi, istemeseniz de onun taleplerini yerine getirirken buluyor musunuz?
 40. Onun eleştirileri karşısında sizi siz yapan davranışlarınızdan, alışkanlıklarınızdan, tutumlarınızdan, zevklerinizden utanır hale mi geldiniz?
 41. Çocuklarınızı, arkadaşlarınızı, yakınlarınızı kendi yanına çekmeye çalışıp, sizi onlara şikayet ediyor mu?
 42. Kızdığında kapıları çarpıyor, cam çerçeve kırıyor, eşya fırlatıyor mu?
 43. Onunla başkalarının yanında birlikteyken ne dediğinize, nasıl oturduğunuza, nasıl güldüğünüze sürekli dikkat etmek zorunda hissediyor musunuz?
 44. Yakınlarınıza yüzünüzde,kollarınızda, bacaklarınızda oluşan çürük veya kesikleri açıklamakta zorluk çekiyor musunuz?
 45. Sizi ıssız, tehlikeli olabilecek yerlerde yalnız bırakıp gitti mi?
 46. Kadınlığınız veya erkekliğinizle ilgili aşağılayıcı sözler kullanıyor mu?
 47. Size sık, sık “Beni kızdırma!” diye bağırıyor mu?
 48. Nedenini anlayamadığınız şekilde, haftada birkaç kez size bağırıyor, söyleniyor veya küsüyor mu?
 49. Ona duygularınızı anlatmaya çalıştığınızda kendinizi daha da kırılmış, anlaşılmamış, aşağılanmış hissediyor musunuz?

Eğer yukarıdaki soruların en az beşinin sizin durumunuza uyduğunu düşünüp evet cevaı verdiyseniz, yukarıda sıraladığımız şiddet türlerinden birine maruz kalıyor olabilirsiniz.Aile içi şiddetten korunmak için sitemizde adresleri ve iletişim bilgileri bulunan kurumlardan yardım alabileceğiniz gibi bir psikologdan da psikolojik danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

8 Yorumlar

yasemin altan 05 Ekim 2013 - 20:18

eşimden psikolojik şiddet görüyorum 2 çocuğum var ve boşanmak istiyorum ama korkuyorum yardıma ihtiyacım var

Cevapla
Mustafa ŞEN 25 Ocak 2014 - 20:52

Yukarıdaki şiddet testinde yer verdiğiniz soruların yaklaşık 40 kadarına evet cevabı verdim ve ben erkek tarafım. Sorularınızın geliş şeklinden anlaşılıyor ki, bu soruları kadınlar için hazırlamışsınız. Buyurun, buradan yakın. Artık şu ayrımcılığı bırakınız. Bana bu duyguları yaşatan kadına gücüm yetmediğinden değil, şiddeti onaylamadığımdan o’na uygulamadım. Bana bir çok kez fiziksel olarak saldırdı fakat güç yetiremedi. İki kızım öksüz kalmasın düşüncesiyle her sıkıntısına katlandım fakat, en sonunda iftiralarla insanları aleyhime çevirdi ve evliliği bitirdi. Bozulan evliliklerde hep erkek suçlu değildir. Bana göre çok büyük çok büyoğunlukla kadın suçludur. Çünkü “yuvayı dişi kuş yapar” özdeyişinde verilen mesaj doğrudur, eğer kadın sürmesini istemez se erkeğin gayretleri yeterli olmaz, yuva dağılır. Benim olayımda olduğu gibi…

Cevapla
selen gül 29 Mayıs 2014 - 08:56

Bu yazılanların 16 tanesini yaşıyorum.ve evliyim 🙁

Cevapla
ekrem tanrıkulu 12 Aralık 2014 - 23:56

Mustafa ŞEN, yorumuna kesinlikle katılıyorum tamamen bayanlar için hazırlanmış sorular. Evet fiziksel olarak güçsüz oldukları için hiçbir şey yapamayacakları manasına geliyo sanıyolar. erkekler hep haksızdır tabi. ya eşimin bana yaşattıklarını şu dünyada şeytan yaşatmadı. şuanda ayrıyız ben 2. evliligimi yaptım ama o kadar korkmuşumki ben evlilikten şimdiki eşimden dahi korkarak hareket ediyorum aynı olacak diye. ben mantık evliliği yaptım şimdi ama ilk yaşadıgım aşktı ve şimdiki evliliğimde aşk henüz yaşamıyorum diyebilirim. şimdiki eşim bu durumu anlayışla karşılıyo ve çok hassas davranmaya çalışıyo korkularım henüz geçmediği için. çünkü eşim hemcinslerini çok iyi bildiğini söylüyo. lütfen artık türkiyede bayana özel ve hak vermeyi erkekler fiziksel olarak güçlü diye ezmeyi bırakın. bikaç ayı cani erkek eşini asıyo kesiyo diye hepimizi aynı görmeyin.

Cevapla
Birol 16 Şubat 2015 - 19:03

Ben kendimi yalniz hissediyordum fakat görünen o ki benimle aynı şeyleri yaşayan birçok erkek var. Kadına yönelik şiddeti asla tasvip etmiyorum. Ama erkeklerinde çok fazla psikolojik şiddet gördüğüne adım kadar eminim. Iki çocuğum var her kavgada boşanma kelimesi dilinden düşmüyor. Bir erkek olarak çocuklarıma bunu ben yaparsam haksızlık etmiş olacağım diye düşünüyorum. Sanıyorum ki buda eşimin üzerimde kurduğu psikolojik baskıdan kaynaklı. Dokuz yıllık zorlu bir maratonu nasıl sonlandiracagim nereden başlayacağım bilemiyorum…

Cevapla
Murat zeytinli 30 Aralık 2015 - 23:26

Mustafa sen arkadasim benim de soylemek istedigim ve yasadigim herseyi cok guzel ozetlemis.turkiyede hersey kadinin lehine.saniliyorki turkiyede sadece kadina siddet var oysa bircok erkek piskolojik siddet altinda .hakaret kufur herturlu siddeti gosteren bi kadina sabretmek zorundasin.hatta fiziksel siddet gosteren bi kadina karsilik olarak bitanede sen vursan siddet gosteren sen oluyosun otomatikman.bizler kadin kadar cirkef olamadigimiz icin ve kadin herzaman haklidir onyargisi oldugu icin hakliyken haksiz duruma dusuyosun.allah herkesi bu tur seytanlasmis kadinlardan korusun.basimda var cunki hayatim zindan oldu.3 yasinda bir evladim var onun hatirina sabrediyorum.cunki kac defa ayrilmak istedimse birakmiyo oglumu gostermemekle tehdit ediyo ya cinnet gecirip basimi belaya sokicam yada sabredicem baska care yok.

Cevapla
melike yuce 25 Ocak 2016 - 22:13

BEN BİR ÇOCUĞUM VE SADECE 10 TANESİNE HAYIR DEDİM SIKILDIM ANNEMDEN BEN BİR İNSANÌM VE O BENİM İNSAN OLDUĞUMU SÜREKLİ OLARAK UNUTUYO FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK SŞİDDET GÖRMEKTEN SIKILDIM VE YORULDUM BABAM ÇOK ANLAYIŞLIDIR AMA ANNEM BANA KIZDIĞINDA BENİ AŞAĞILADIĞINDA BANA VURDUĞUNDA HİÇ KARIŞMAZ ABİM YURTTA OKUYO ABİME ANNEM BAKIYO O YÜZDEN ANNEMİ BİR YERE ŞİKAYET EDEMEM NE YAPMALIYIM HAKLARIMI BANA VURAMAYACAĞINI SÖYLEYİNCE DAHA ÇOK KIZIP DAHA ÇOK VURUYO NE YAPMALIYIM 14 YAŞIMA YENİ GİRDİM

Cevapla
Murat Barkın 06 Mart 2016 - 18:16

Ben bir kadın mağduru erkeğim. 33 yaşındayım, maddi yönden bir sıkıntımız yok. ilk evliliğimdi. Eşimi asla bir uzmana, terapiste götürmeye ikna edemedim. Bu yaşıma kadar hiç karakol yüzü ve savcılık yüzü görmemiştim. Hayatımda sanık kürsüsüne çıkmamıştım. Eşim beni Alkol-kumar-sadakatsizlik-uyuşturucu-zina-hırsızlık-parasızlık gibi hiçbir kötü alışkanlıkla suçlayamadığından eşim bana sürekli iftira atarak, karakollara şikayet ederek, savcılık kanalıyla suç duyurusunda bulunarak benim ve anne-babam üzerinde yasalardaki açıklıkları da kullanarak müthiş bir psikolojik baskı kurmuştur. Elimde bir sürü beraat kararları var artık. Allahtan böyle iftiracı birinden evladım olmadı. Tek suçum kendisine boşanma davası açmak. Boşanma davasını da aile danışmanıyla son 8 aydır haftada iki gün görüşerek, aile büyüklerime danışarak ve beni yakinen tanıyan üçüncü şahıslarla ortak istişare ettikten sonra karar vermiş olmama rağmen. Karşılığında sen misin beni boşayacak diyen intikam hırsıyla gözü dönmüşcesine iftira atan eski eşimin artık zulüm haline getirdiği bir yaşantım oldu. Siz uzman psikolog yaşadığım inanılmaz hayat tecrübesinin kitabını yazmaktayım. Evet erkeklerden de insanlığını kaybedenler olduğu gibi kadınlardan da var. Ben olaya kadın-erkek hangisi daha suçludan çok insani bakıyorum. Ve ben 27 yaşındaki genç bir kadın tarafından mağdur edildim. Yasaların bizim gibileri koruyamadığı gibi kadının her şikayetinin dikkate alınıp bizimkinin dikkate alınmadığı bir ortamda yaşayarak. Son olarak her insanın benim yaşadıklarım için dua etmesini bekliyorum.

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !