Anasayfa Sorular ve Cevaplar Aile İçi Şiddet Sebebiyle Boşanma Nasıl Olur?

Aile İçi Şiddet Sebebiyle Boşanma Nasıl Olur?

Yazar: Editör

SORU: 8 yıllık evliyim aile içi şiddet görüyorum.2 çocuğum var.gördüğüm şiddet sonrası rapor almaya gidemedim zaten eşim de buna izin vermez.eşim de anksiyete bozukluğu var 2 yıldır
tedavi görüyor eşim boşanmaya karşı şiddet gördüğümü şifayen biliniyor fakat elim de ispat yok utancımdan söyleyemedim.ben ne kadar sürede boşanabiliyorum ve ben çalışıyorum cevap yazarsanız sevinirim.

CEVAP: Merhaba,
Eşinizden şiddet gördüğünüzü sadece raporla değil tanık ve diğer yasal delillerle de ıspatlamanız mümkün. Fakat şiddet gördüğünüz son eylemden sonra rapor almanızın size hukuki süreçte faydası olacaktır.

Ayrıca şiddete maruz kalıyor iseniz boşanmadan da iseniz savcılığa korunma kararı ve cezalandırma talebiyle başvurunuz.Veya 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun gereği Aile Mahkemesine dilekçe vererek korunma talep edebilirsiniz.Savcılık korunma kararı verilmesi için Aile Mahkemesine başvuracaktır.

4320 sayılı yasada belirtildiği üzere;

Türk Medenî Kanununda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hâkimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re’sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir:

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

bunlar korunma kararında istenebilecek hususlardır.Yalnız verilen karar süresi 6 aydır. Gerektiğinde tekrar başvuru yapılarak yeniden korunma kararı alınabilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz. Eğer ekonomik durumunuz uygun değilse bulunduğuz il Adli Yardım servisinden avukat atanmasını isteyebilirsiniz.

Avukat Servet OLCAR

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 Yorum

hülya 31 Temmuz 2011 - 21:54

Ben 21 yaşında genç bir kızım annem ve babamn yanında kalıyorum.Babam ise çalışmaz içki içer bize huzursuzluk verir.Annemde boşanmak istiyor ama tek taraflı boşanabilir mi ?
3,5 yaşında kardeşim var velayeti kime verilir ? anneminde babamında sosyal güvencesi yok ama evi geçindiren annem güvencesi olmamasına rağmen kardeşimin velayetini annem alabilir mi?

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !