Anasayfa Evlilik Psikolojisi Aile İçi İletişim

Aile İçi İletişim

Yazar: Psikolog Beyhan Budak

İki insanın birbirini anlama ve anlatma çabasına iletişim diyebiliriz. Birbirimizi, iletişim sayesinde tanır ve sonucunda sever ya da nefret ederiz.İletişim sayesinde hem kendimizin hem de karşı tarafımızdaki insanın var olduğunu anlarız.

İletişimin hayatımızda ne kadar fazla yer kapladığının farkında değiliz belki de.Kabaca düşündüğümüzde bile iletişim olmaksızın hayatımızın felç olacağını tahmin etmek için geleceği görme yeteneğimizin olmasına gerek yok.

İletişim, İnsanoğlu İçin Havayla Su Gibidir…

Hiçbir fiziksel işkencenin bir insanda yaratamayacağı kadar büyük yıkımları, onları iletişimden yoksun bırakarak yapabilirsiniz.

İletişim ve iletişim hataları özellikle evliliklerde çok önemli bir kavram.Doğru ve geliştirilmiş bir iletişim evliliklerde birçok şeyin yolunda gitmesini, kaliteli bir evlilik hayatını sağlayabilir.

Evlilik Bir Mucizedir…

İki kişi düşünün, biri kadın biri erkek. Kadın olan Karadeniz’in herhangi bir şehrinden, erkek olan ise, Doğu Anadolu’nun herhangi bir şehrinden geliyor. Bu iki insanın yolu hayatın bir aşamasında kesişiyor ve bu insanlar evlenmeye karar veriyorlar ve evleniyorlar. Hâlbuki bu iki insanın yedikleri yemekler, konuştukları arkadaşlar içinde yetiştikleri kültür ve daha birçok şey çok farklıdır. Ve bu iki insan, evlenip, aynı evde yaşamaya karar veriyorlar. Evlenmek demek sadece aynı evde yaşamaktan ibaret değil, beraber karar almayı, ortak bir yaşam sürmeyi, aile bütçesini idare etmeyi ve çocuk yetiştirmeyi de içinde barındırıyor. Evlenen iki insan bu konularda ortak kararlar alabilmeli ki, ev içinde çatışmalar ve huzursuzluklar çıkmasın.

İki kardeş ya da çocukluk arkadaşı iki ortak bile çoğu noktada birbirlerine o kadar benzedikleri halde anlaşamayıp yollarını ayırdıkları ya da birbirlerine katlanmadıkları olurken birbirinden temelde bu kadar farklı iki insanın aynı evde yaşayıp, ortak bir yaşam sürmesi bana göre mucizedir.

Fakat bu mucize birden ve kolayca olmuyor.Bazı durumlarda, aynen kardeşlerde ve ortaklarda olduğu gibi eşler de birbirinden boşanabiliyorlar.Bu mucizeyi geliştirebilmek için, eksikliklerimizi keşfetmeli ve onları geliştirmeye çalışmalıyız.

İletişimde Kadın-Erkek Farkı

Kadınlar ve erkekler birbirlerinden çoğu noktada farklılık gösterirler.Burada üzerinde duracağımız konu daha çok iletişimde erkeklerin ve kadınların farklı ifade biçimleri.

İki kişinin birbirini en iyi şekilde anlaması için, her iki tarafın da söylemek istediklerini net bir şekilde ifade etmesi gerekir.Fakat bu durum her zaman mümkün olmuyor.

Erkekler ve kadınlar istekleri ifade ederken farklı yolları kullanabiliyorlar.Erkekler istedikleri konusunda daha net olabilirken kadınlar bu konuda daha dolaylı yollara başvurabiliyorlar.

Örneğin, kadın eşine “sana şu sebepten darıldım” demek yerine sessiz kalmayı tercih edebilir ve eşinin bu durumu anlamasını bekleyebilir.Bu durumda kadın eşi kendisini anlayana ve problemi çözene kadar beklemesi gerekecektir.

Zamanında ortaya çıkarılmayan sıkıntılar, eğer konuşulup çözülmezse ortaya çok daha büyük sorunlar çıkarabilir.Özellikle bizim toplumumuzda, kadınlar çoğu sıkıntısını paylaşmadıkları (ya da paylaşamadıkları) için bu durum kadınlarda çeşitli psikolojik rahatsızlıklara sebep oluyor.Özellikle “Psikosomatik Hastalıklar” dediğimiz psikolojik kaynaklı fiziksel hastalıklar ve  “Konversiyon Bozukluğu” dediğimiz psikolojik rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali çok yüksek olabilmektedir.

Bu yazımızda genel olarak “Aile İçi İletişim” konusuna giriş yaptık.Aile içi iletişimin ne olduğu, evliliklerde iletişimin işleyişi ve iletişimde kadın-erkek farklılıklarını işledik.Aile içi iletişim konulu bir sonraki yazıda, iletişimde en yaygın olarak yapılan hatalar ve doğru iletişim tekniklerini işleyeceğiz.

Ayrınıtlı Bilgi İçin Psikolog Beyhan Budak
E-Posta: beyhanbudak@gmail.com

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !