Anasayfa Evlilik Psikolojisi Ağrılı Cinsel İlişki- Disparoni

Ağrılı Cinsel İlişki- Disparoni

Yazar: Editör

Ağrılı cinsel ilişki, cinsel ilişki sırasında yineleyici bir biçimde ya da sürekli olarak eşlik eden genital ağrının olmasıdır. Tekrarlayıcı olması önemlidir. Kısa süreli ve geçici olan ağrılar disparoni(ağrılı cinsel ilişki) olarak kabul edilmezler. Vajinismus ile birlikte görülebildikleri gibi tek başına da olabilirler. Cinsel eylem sırasında ağrı olması sebebiyle beraberinde uyarılma veya orgazm bozukluğu görülebilir. Kadın cinsel sorunları içinde fiziksel nedenlerin en sık rastlandığı bozukluk disparonidir.Cinsel birleşmede ağrı şikayeti olan bir kadından öncelikle fiziksel bir sorun olup olmadığı araştırılmalıdır.Birçok tıbbi soruna bağlı olarak disparoni(ağrılı cinsel ilişki) gelişebilir.Bunlar, şöyle sıralanabilir:

  • Kadın cinsel organları veya idrar yollarına ait enfeksiyonlar,
  • Genital bölgedeki eski ameliyat izleri,
  • Doğum sırasında meydana gelen yırtılmalar,
  • Endometriyozis,
  • Alt karın bölgesinde bulunan tümörler ve aynı bölgeden geçirilen operasyonlar,
  • Radyasyon tedavileri,
  • Bağırsaklar ile ilgili hastalıklar ve rahmin arkaya dönük olması, disparoniye yol açabilir.

Diğer cinsel sorunlara bağlı olarak ya da psikolojik nedenlerle disparoni(ağrılı cinsel ilişki) oluşabilir.Bunlar:

  • Tecavüz ve cinsel saldırılar gibi travmatik yaşantılar cinsel ağrı bozukluklarına neden olabilirler.
  • Cinsellik ile ilgili olumsuz olaylar kadının cinsellikten bir şekilde korkmasına, kaçınmasına neden olur, edinilmiş vajinismus ve disparoni ortaya çıkar.
  • Yanlış cinsel inanışlar, cinselliğin haz vermeyen bir eylem gibi algılanması, cinsellik ile ilgili olumsuz düşünceler ağrılı cinsel ilişkinin ortaya çıkışını kolaylaştırır.

Uyarılma bozukluğu olan, cinsel ilişki sırasında uygun uyarılmayan ve yeterli derecede ıslanamayan kadınlarda da cinsel birleşme ağrıya neden olabilir.Bu durum ağrılı cinsel ilişki olarak adlandırılmamalıdır.Kendisini hazır hissetmediği halde cinsel birleşme yaşayan kadınlarda ağrılı cinsel ilişki gözlenebilir.Kadının bazı dönemlerinde, geçici olarak ağrılı cinsel birleşme olabilir.Doğumun hemen sonrasında kanama ya da yaralar henüz iyileşmemişken cinsel birleşme yaşandığında da oluşabilir.Menapozda oluşabilecek vajinal kuruluk cinsel birleşme sırasında hassasiyet oluşturuyorsa kayganlaştırıcı kullanılmadan cinsel birleşme sürdürüldüğünde ağrı oluşabilir.

Disparoni (Ağrılı Cinsel İlişki) Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrılı cinsel ilişkide cinsel isteksizlik, orgazm ve vajinismustan daha sık olarak fiziksel bir neden olabilir.Fiziksel nedenler öncelikli olarak araştırılmalıdır.Eğer neden psikolojik ise, psikolojik destek ve tedaviler ile cinsel egzersizler kullanılarak çözüme gidilir.Ağrılı cinsel ilişki tedavisi başarı oranı yüksek bir tedavidir.

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

Yorumunuzu Bekliyoruz !