Anasayfa Aile İçi Şiddet 4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa

4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Yasa

Yazar: Editör

 

4320 Sayılı Yasadan Kimler Yararlanabilir?

Aynı çatı altında yaşadığınız kocanız, kocanızın ana-babası, kardeşleri, size veya çocuklarınıza sözlü, fiziksel, duygusal, cinsel veya ekonomik şiddet uyguluyorsa bu yasadan faydalanabilirsiniz.

Yasa Ne Sağlıyor?

Bu yasa ile eğer istiyorsanız şiddet uygulayan koca evden belli bir süre uzaklaştırılır, sizin evden ayrılmanız gerekmez.Ayrıca mahkeme, koca hakkında başka tedbir kararları da verebilir.Örneğin,

  • Şiddete ve korkuya yönelik davranışlarda bulunmaması,
  • Evden uzaklaştırılarak, eve ve iş yerine yaklaşmaması,
  • Eşyalara zarar vermemesi,
  • Telefonla rahatsız etmemesi,
  • Silahı varsa polise teslim etmesi,
  • Alkol veya uyuşturucu madde kullanıyorsa bunları kullanarak eve gelmemesi, bunları evde kullanmaması gibi hakları sağlayabilir.

Koca Mahkeme Kararına Uymazsa Ne Olur?

Üç aydan altı aya kadar hapis ile cezalandırılır.Kocanız hakkındaki tedbirler geçicidir ve en fazla 6 ay için uygulanabilir.Gerekiyorsa tedbir kararı tekrar verilebilir.

Nafaka Alabilir miyim?

Mahkeme tedbir kararı süresince tedbir nafakası bağlanmasına da karar verebilir.

Karar Ne Zaman Uygulanır?

Bu tedbir kararı mahkeme tarafından derhal verilir ve bunun için harç veya başkaca bir masraf ödemeniz gerekmez.Tanık veya doktor raporu göstermenize de gerek yoktur.

Şikâyetimi Nereye Yapmalıyım? Yasayı Nasıl Uygulatabilirim?

Şikayetinizi sözlü olarak karakola, dilekçe ile savcılığa veya aile mahkemesine yapabilirsiniz.Size ulaşmanızda en kolay gelen, güvenlik açısından uygun bulduğunuz herhangi bir karakol, savcılık veya aile mahkemesine başvurabilirsiniz.

Şikayeti Kim Yapmalıdır?

Şikayetin mutlaka sizin tarafınızdan yapılması gerekmiyor.Sizin yerinize komşunuz, arkadaşınız veya akrabanız da şikayette bulunabilir.Siz de şikayete uğrayan komşunuz, arkadaşınız veya akrabanız için şikayette bulunabilirsiniz.

Şikayetinizi bulunduğunuz yerdeki karakola, savcılığa, aile mahkemesine yapabilirsiniz.Yasa size istediğiniz yere başvurma hakkını tanımıştır.Ancak bazen karakol, savcılık ve mahkeme görevlileri, çeşitli nedenlerden ötürü, başvurunuzu almaya yetkili olmadığını söyleyebilirler.Yasada belirtilen hakkınızı hatırlatın ve ısrar edin, başvurunuzu almak zorundalar.

Şikayetinizi mutlaka eve yakın karakola, savcılığa veya aile mahkemesine yapmanız gerekmez.

Karakola yaptığınız şikayetin tarih ve numarasını not edin veya tutanağın bir kopyasını isteyin.

Savcılık veya mahkemeye verdiğiniz dilekçenin bir kopyasını saklayın ve başvuru tarih ve numarasını not edin.

Mahkeme acele ve duruşma yapmadan karar vermelidir.Başvurunuzu takip edin.

İlgili kurumlara başvururken kimliğinizi (nüfus kağıdı, evlenme cüzdanı, pasaport, ehliyet) yanınızda bulundurun.

4320 sayılı yasa ile size sağlanan haklar ve olanaklar geçicidir, tedbir niteliğindedir. Kocanızın ya da diğer aile bireylerinden birinin size ve çocuklarınıza şiddet uygulaması nedeniyle ayrılmak veya boşanmak istiyorsanız, ayrıca cezalandırılmasını istiyorsanız başkaca davalar açmanız gerekmektedir.

Daha önce boşanma veya ceza davası açmış olmanız, bu yasadan yararlanmanıza engel değildir. Diğer dava veya davalar devam ederken de bu yasadaki tedbirlerin uygulanması için başvuruda bulunabilirsiniz.

Şikayet ve davalarınızı kendiniz yapabilir ve takip edebilirsiniz. Ya da bir avukat tutabilirsiniz. Avukat tutacak maddi gücünüz yoksa bulunduğunuz ildeki Baro’dan sizin için bir avukat görevlendirmesini isteyebilirsiniz.

Kaynak: Mor Çatı Kadın Sığınmaevleri

BU YAZILARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

4 Yorumlar

cagan ozer 01 Kasım 2011 - 17:11

YAzıklar olsun böyle devlete ve adelet makamlarına , böyle kanun mu olur hiç mi düşünmüyolar kötü niyetli insanlar bunu kendi çıkarları için kullanabilirler hep bir taraf mı suçlu , adalet diyorlar , böyle tutarsız dayanaksız haksızca insanların haklarını bağlıyan yasalar olmaz olsun , Allah bu devleti ve sözde adalet dağıttıgını idda eden kişileri bildiği gibi yapsın yazık

Cevapla
SERPİL 28 Aralık 2011 - 13:32

ben eşinden şiddet gören bir bayanım. Uzaklaştırma kararı da aldım. Bu nedenle evi terk ettim. Sevgili eşim bana ait olan evede paşalar gibi yaşıyor. Bende küçük çocuğumla ailemin yanındayım. Çalışan bir bayanım. Allah benim durumumda olupta maddi imkanı olmayan kadınlara yardım etsin… Adaletten fayda yook…

Cevapla
mustafa 27 Ekim 2012 - 19:43

Bu kanun tek taraflı ve adaletsiz dir.bende evden uzaklaştırıldım ama idda edelin suçları ispatlıcak ne bir delil ne bir tanık var halbuki benim üzerime atılı olan idaları çürütücek kanıt ve tanıklarım olmasına rağmen sorgusuz sualsiz evden uzaklaştırıldım hemde hiç bir eşyamı kıyafetimi vs. alamadan. sorarım sizlere adalet bunun neresinde.

Cevapla
muammer 05 Kasım 2012 - 21:29

mustafa ,sizin mağdur olduğunuz kesinse,neden ispatınız dinlenmedi,böyle adaletmi olur?bizde sorun yaşıyoruz,

Cevapla

Yorumunuzu Bekliyoruz !